Warszawa

W magicznym świecie skandynawskiej Kalevali

W magicznym świecie skandynawskiej Kalevali

Kalevala to poemat epicki składający się z baśni, legend i pieśni ludowych, który jest uważany za epopeję narodową Finlandii. Tłumaczył on ludziom zjawiska zachodzące w świecie i w znacznym stopniu wpłynął między innymi na wierzenia i sztukę fińską. 28 lutego w Finlandii obchodzone jest ważne święto, zwane Dniem Kalewali. Dlatego też, w owym dniu o godzinie 14:00, Nowohucka Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z cyklu ”Klub podróżnika” dla uczniów klas I-III, mające na celu przybliżenie dzieciom kultury tajemniczej i odległej Skandynawii.

 

Spotkanie poprowadziła mgr Małgorzata Caboń. Rozpoczęła je zabawa ”w pomniki”, która wymagała od uczestników wyobraźni i kreatywności. Wywołała ona sporo emocji i stanowiła wprowadzenie do świata baśni i legend. Następnie wyświetlony został krótki filmik, który miał na celu przedstawienie samej Finlandii i znajdujących się w niej najważniejszych miejsc. Zawierał on zarówno mapy i zdjęcia miast oraz ważnych ośrodków kulturowych w kraju, jak i różnego rodzaju związane z nim ciekawostki. Pomimo początkowego zawodu wyrażonego przez jednego z uczniów słowami: ”Ja myślałem, że tu będzie telewizor plazma…”, projekcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Uczestnicy żywo dyskutowali między sobą na temat tego, co oglądali. Najwięcej emocji wywołała prezentacja tradycyjnej kuchni fińskiej, oraz spór dotyczący środka transportu Świętego Mikołaja. Uczniowie najlepiej zapamiętali  wymienione w filmie ciekawostki. W końcu prowadząca objaśniła dzieciom, czym jest Kalevala i jakie znaczenie ma ten poemat dla mieszkańców Finlandii. W tym celu poprosiła uczestników o przypomnienie najważniejszych symboli narodowych Polski, a następnie porównała je z fińskimi, które zostały przedstawione w kolejnym filmiku. Później, aby zapewnić odrobinę ruchu niecierpliwym słuchaczom, została przeprowadzona ulubiona zabawa dzieci skandynawskich o nazwie ”ptaszki”. Pomimo wyrażenia chęci uczestnictwa w grze, nie wszyscy uczniowie słuchali poleceń, co znacznie utrudniło jej przebieg.

 

 

 

Na zakończenie Pani Małgorzata przeczytała fragment baśni, stanowiący rozpoczęcie Kalevali. Niektórzy uczniowie bardziej skupili się na pozowaniu do zdjęć niż słuchaniu opowiadania, tym bardziej zaskakującym był fakt, jak wiele zapamiętali oni z tej nie należącej do najłatwiejszych treści. Zajęcia poprowadzone zostały w interesujący i przemyślany sposób, lecz dzieci nie pozostały skupione i grzeczne przez całą godzinę. Kto jednak wymaga tego od uczniów szkoły podstawowej? Mimo to widać było, że ta bądź co bądź dosyć trudna tematyka nie tylko może zostać zrozumiana, ale i żywo zainteresować najmłodszych odkrywców świata. Sami uczniowie zapewnili zaś, że spotkanie im się podobało. Dawid, Szymon i Konrad zgodnie stwierdzili, że najbardziej interesujące były dla nich zabawy i przeczytana bajka, natomiast Stasia zaciekawiły filmy.

 

 

 

”Klub podróżnika” to jeden z wielu cyklów prowadzonych przez Nowohucką Bibliotekę Publiczną. Ich tematyka inspirowana jest często tym, co realizowane jest w szkole przez nauczycieli oraz nawiązuje do aktualnych wydarzeń w świecie. Pani Małgorzata podkreśla, że zależy jej na tym, aby pokazać dzieciom, że czytanie nie służy jedynie poznawaniu treści lektur szkolnych, ale także pozwala rozwijać własne zainteresowania i czerpać wiedzę o świecie. Podczas zajęć objaśniony jest sposób funkcjonowania czytelni i biblioteki, uczniowie są zachęcani do tego, aby nie bali się sięgać po ciekawiące ich książki. Uczestnicy spotkania zapytani o to, gdzie występują odgrywane przez nich wcześniej postaci baśniowe i legendarne, jednogłośnie odpowiedzieli: ”W Disney Channel”. Jednocześnie część z nich z zaciekawieniem wysłuchała skandynawskiego opowiadania i zapewniła, że sięgnie do innych bajek z Kalevali. To niechybny znak, że istnieje sens organizowania takich spotkań. Walka o rozkochanie w książkach najmłodszych czytelników jest trudna, ale z pewnością warta zachodu.


Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie: www.biblioteka.krakow.pl

 

 

Dorota Czermak

Patrycja Banaś

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć