Warszawa

W poszukiwaniu przyjaźni - o nowym spektaklu krakowskiego Tatru Lalki i Aktora PARAWAN

W poszukiwaniu przyjaźni - o nowym spektaklu krakowskiego Tatru Lalki i Aktora PARAWAN

 

W kwietniu 2011, krakowski Teatr Lalki i Aktora PARAWAN, zaproponował swoim widzom nie lada widowisko. Najnowszy spektakl „Czterej muzykanci z Bremy reżyserii Łukasza Wojtusika na motywach baśni braci Grimm, udowodnił, że sztuka dla dzieci może być również w dużym stopniu atrakcyjna dla rodziców. Z przyjemnością dorosły widz doszuka się w nim odwołań do dramatów Szekspira czy Mickiewicza, nawiązań do współczesnej kultury i realiów codziennego życia. Nie przeszkadza to jednak ani trochę w odbiorze przedstawienia przez dzieci! Jednak z powodu wartkiej akcji, przenośni i drobnych niedopowiedzeń, "Czterej muzykanci z Bremy" polecani są faktycznie starszym pociechom, od 5-6 lat.


Najnowsze przedstawienie Teatru PARAWAN opowiada o historii czterech niechcianych zwierzętach domowych, porzuconych przez właścicieli z powodu ich starości. Osioł, pies, kot i kogut muszą od teraz sami zapewnić sobie byt, więc wyruszają w podróż do Bremy w poszukiwaniu sławy i bogactwa, jako samozwańczo-genialny kwartet muzyczny. Na szczęście napotykane po drodze przygody pozwalają im odnaleźć bezcenny, najważniejszy dla nich skarb, jakim są oni sami, wzajemnie dla siebie.

 


Dzięki różnorodnym zabiegom literackim i scenicznym, bogatej treści i zaangażowaniu aktorów, przedstawienie rozwija dzieci intelektualnie, poznawczo i emocjonalnie. Z przyjemnością słuchamy melodyjnych piosenek aktorów, nawet ich rapowania i rytmicznych przytupów rodem ze sztuki flamenco. Nie bez znaczenia jest również fakt nawiązania przyjaźni pomiędzy tak różnymi zwierzętami – może to pomóc w przełamywaniu przez dzieci barier i stereotypów. Myślę, że przedstawienie to ma tak wiele treści, że warto jeszcze porozmawiać z dzieckiem na temat obejrzanej historii, np. w drodze do domu.


Dzieci z przyjemnością utożsamiają się z barwnymi i wesołymi kukiełkami – mówią aktorzy Teatru PARAWAN – mówią głosami konkretnych postaci, przeżywają historię całym sobą. Wspaniale jest widzieć na żywo przed sobą reakcje dzieci. To emocje nieporównywalne z oglądaniem telewizji.


Bezpośredni kontakt z aktorami, jaki daje możliwość spektakl Teatru Parawan, buduje nieocenioną wrażliwość u dziecka – mówi reżyser, Łukasz Wojtusik. Nasi aktorzy, dzięki temu, że są ludźmi z prawdziwą pasją, zarażają energią swoich widzów. To, co jest siłą naszego Teatru, to również podejście do dzieci – my nie traktujemy ich infantylnie, ale z pełną powagą, jak mądre, ciekawe świata młode osoby – one tego właśnie oczekują. Przekazujemy im najwartościowsze treści w dostosowany do ich wieku sposób, a nie pustą rozrywkę.


Co tu dużo więcej pisać – zapraszamy na spektakl „Czterej muzykanci z Bremy” do Zajazdu Kościuszkowskiego w Krakowie!

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć