Warszawa

Coraz bliżej święta!

Coraz bliżej święta!

Kalendarz adwentowy to specjalny kalendarz, służący do odliczania dni, które pozostały do Świąt Bożego Narodzenia. Dla dzieci ma on szczególne znaczenie i wprowadza je w magiczny nastrój. Gdy na dworze zimno, a rano zamiast słońca wita nas szarość, dzieciom łatwiej wyskoczyć spod ciepłej pierzynki, bo czeka na nie niespodzianka. Z każdym dniem coraz bliżej Święta…


Historia związana z kalendarzem adwentowym zaczyna się w XIX wieku w Niemczech. Początkowo ściśle związany z religią, dziś głównie przygotowywany z myślą o dzieciach. Najczęściej spotkamy kalendarze adwentowe w postaci prostokątnego pudełka z 24 „okienkami”, w których ukryto słodkie czekoladki. Jednak coraz więcej sklepów z artykułami do dekoracji domu, w swojej ofercie zamieszcza wymyślne kalendarze adwentowe, do których co roku samodzielnie chowamy przygotowane przez nas niespodzianki. I tu możemy puścić wodzę wyobraźni, co pod pojęciem niespodzianki zamieścimy. Mogą to być ulubione czekoladki, cukiereczki, maleńkie zabaweczki, ale również może to być miłe słowo, jakiś cytat. W kalendarzu adwentowym możemy także „ukryć” historyjkę składającą się z 24 części, na którą dzieci będą codziennie czekały z niecierpliwością.


Własnoręcznie od A do Z


Jeszcze większym wyzwaniem dla nas będzie wykonanie własnoręcznie kalendarza adwentowego od A do Z. Może on być zrobiony tylko przez nas samych, ale możemy do tej pracy zaprosić również wszystkich domowników. Pomysłów jest cała masa. Do robienia kalendarzy bardzo przydatne są pudełka po zapałkach, które można obkleić. Ciekawie wyglądają malutkie woreczki z aksamitu lub tafty, zawieszone albo na wspólnym sznurku, albo każdy na osobnym. Do stworzenia kalendarza możemy wykorzystać słoiczki, puszki, właściwie wszystko, co nam przyjdzie do głowy.


Kalendarze adwentowe wprowadzają nas w magiczny nastrój. Ułatwiają dzieciom uzmysłowić sobie przemijający czas, jednocześnie pomagają w nauce cierpliwości, uprzyjemniają oczekiwanie na nadchodzące Święta. Dzięki nim każdy grudniowy dzień jest niezwykły.


Zapraszamy do zabawy


A może Wy, Drodzy Czytelnicy przyślecie do nas swoje kalendarze adwentowe. Czekamy na zdjęcia z krótkim opisem jak zostały wykonane. Stworzymy wspólnie bazę pomysłów. I nie zapomnijcie zdradzić nam, jakie niespodzianki schowaliście pod kolejnymi cyferkami. Najciekawsze pomysły nagrodzimy! Zapraszamy do zabawy.


Autor: Agnieszka Liszyńska
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć