Warszawa

Warsztaty w Space Gallery

Warsztaty w Space Gallery

 

Dnia 02.03.2011 roku o godzinie 17.00 w Space Gallery w Krakowie odbyły się warsztaty pt „Ilustracje, czyli to, co się podoba jest piękne?” z cyklu „ Książka od kuchni wczoraj, dziś i jutro”, organizowane przez Fundację Art and Space, www.bajkopisarze.pl oraz wolontariuszy z programu „Seniorzy w akcji”.

 

 

 

Na samym początku wszystkie dzieci zostały serdecznie przywitane przez organizatorki warsztatów. Spotkanie rozpoczęło się pokazem licznych ilustracji zamieszczanych w książkach na przestrzeni czasu. Towarzyszyły temu ciekawe opowieści głównej prowadzącej - pani dr Ewy Herniczek, wykładowcy ASP. Oprócz oglądania i słuchania, cieszy nas fakt, iż dzieci były aktywnymi uczestnikami wykładu co przejawiało się między innymi w żywym reagowaniu na pytania prowadzących oraz w zainteresowaniu prowadzoną dyskusją.

 

Po teoretycznym wykładzie Pani dr Ewy Herniczek ilustrowanym za pomocą pięknych obrazków zaczerpniętych z kart książek, maluchy zostały poproszone o stworzenie własnych ilustracji, mających przedstawiać ich ulubione miejsca. Jak nie trudno się domyślić w pracach plastycznych najmłodszych przeważały wspomnienia z tegorocznych wakacji. O wszystkie potrzebne materiały plastyczne zadbały organizatorki. Dzieci w niezwykle szybkim czasie poradziły sobie z zadaniem, dzięki czemu powstały wspaniałe ilustracje, które na koniec zajęć zostały połączone we wspólną książkę „bez słów”.

 

Całym warsztatom towarzyszyła ciepła i miła atmosfera oraz pomoc ze strony pań organizatorek. Wszyscy włączając w to portal CzasDzieci.pl mają nadzieję, że warsztaty uda się kontynuować z większą częstotliwością gdyż są one cenną inicjatywą i cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród rodziców jak i ich pociech. Ideą warsztatów jest pokazanie dzieciom, że książka nie jest tylko tekstem pisanym. Ilustracje są bardzo ważnym elementem publikacji, zwłaszcza dla najmłodszych, gdyż pozwalają skupić ich uwagę, działają na wyobraźnie oraz emocje.

 

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie wolontariuszy w wieku powyżej 55 lat. Zdecydowali się oni wziąć udział w akcji, gdyż pragną przekazać swoje doświadczenie młodemu pokoleniu. Wśród nich znajdują się dawni redaktorzy i poloniści, którzy pokazując ewolucje ilustracji książek wprowadzają dzieci w świat zabaw plastycznych. Co warte zaznaczenia seniorzy podobnie jak młodzi uczestnicy warsztatów, są bardzo zadowoleni z wspólnego spotkania, pracy i możliwości podtrzymania tradycji w świadomości dzieci.

 

Kończąc należy podkreślić iż gratulujemy organizatorom pomysłu i przeprowadzenia niezwykle interesujących warsztatów potrafiących zaangażować najmłodszych do twórczej pracy i edukacji z zakresu wiedzy o tak bliskiej nam wszystkim bramie do wyobraźni – książce.

 

 

Komentarze

Bardzo podoba mi się zaangażowanie Seniorów do akcji, również gratuluję pomysłu!

dodany: 2011-03-09 13:43:35, przez: Ania

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć