Warszawa

Porady naszych Ekspertów

dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Doktor nauk społecznych. Pedagog specjalny i nauczyciel akademicki. Od 2002 r. pracuje zawodowo z małymi dziećmi i ich rodzicami w procesie diagnozy i terapii zaburzeń rozwoju oraz w szkole dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła pedagogikę specjalną oraz studia podyplomowe w zakresie: wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka, tyflopedagogiki, psychologicznego wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z trudnościami, a także certyfikowane kursy z zakresu diagnozy i terapii małych dzieci, m.in. integracji sensorycznej i monachijskiej funkcjonalnej diagnostyki rozwojowej 0-6 r.ż.

Główne obszary zainteresowań naukowych:
- ocena i wspieranie prawidłowego rozwoju małego dziecka 0-6/7 r.ż. (rozwój emocjonalno-społeczny, poznawczy, motoryczny),
- wczesna diagnoza i terapia dzieci z grup ryzyka (wcześniactwo, uszkodzenia okołoporodowe, ciąże mnogie),
- autyzm,
- zespół Aspergera,
- mikrozaburzenia czynności mózgu,
- nadpobudliwość psychoruchowa,
- zaburzenia łączone,
- wady genetyczne,
- uszkodzenia wzroku (dzieci niewidome i słabowidzące),
- lewostronna i skrzyżowana lateralizacja,
- obniżony poziom grafomotoryczny,
- wtórne następstwa trudności rozwojowych,
- problemy emocjonalnego funkcjonowania rodziców, rodzeństwa i dziadków dzieci z utrudnieniami w rozwoju.

Odpowiedzi i porady:

4-latek w przedszkolu

Witam, mam problem z 4-letnim synkiem, który od września uczęszcza do przedszkola. Na początku płakał przy zostawianiu, teraz już nie płacze, ale w trakcie pobytu popłakuje kilka razy i często... więcej »

Pokrzywka alergiczna u przedszkolaka

Witam, syn rozpoczął od od września pierwszy rok przedszkola. Mieliśmy obawy, bo do tej pory przebywał głównie z mamą. Próby pozostawania z kimś z rodziny często związane były z wymuszaniem,... więcej »

Problem z nauką pisania cyfr u 6-latka

Witam, mój syn pisze cyfry: 1,2,3,5,7 jak w odbiciu lustrzanym. Nie mogę go tego oduczyć. Zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Renata więcej »

Bojaźliwe dziecko 6-letnie

Witam, chłopiec boi się, że jak połyka tabletkę, to się udusi, boi się, że mu się coś stanie, ogólnie boi się o siebie. Urszula więcej »

Niechęć do szkoły 7-latka

Dzień dobry, syn nie chce chodzić do szkoły. Codziennie płacze i zapiera się nogami przed pójściem do szkoły. W zeszłym roku chodził do zerówki w tej szkole i nie było takiego problemu.... więcej »

Dziesięciolatek

Dzień dobry, jestem mamą niespełna dziesięcioletniego chłopca. Sama wychowuję dzieci, bo mam jeszcze czteroletnie bliźniaczki. Chciałam zapytać, jak mam się zachować, gdy mój syn na każde... więcej »

Nadpobudliwy 9-latek

Witam, syn jest uczniem 3 klasy szkoły podstawowej i nie może poradzić sobie z emocjami. Gdy mu ktoś powie coś przykrego, wtedy bije innych, szybko się denerwuje, rzuca plecakiem albo łamie... więcej »

Histerie nocne

Witam, mam problem z 3-letnią córką. Nie może pogodzić się z brakiem smoczka i budzi się co noc od miesiąca z atakiem histerii. Krzyczy, próbuje bić, mówi, że nie chce spać, że boi się... więcej »

Co zrobić?

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z 11-latką. Jest dzieckiem, które jest strasznie rozpieszczone, wszystko co chce, to ma, a jak nie ma, to jest awantura. Odrabiać lekcji jej się nie chce,... więcej »

10-latek problemy

Dzień dobry, w wieku 2,5 l. adoptowaliśmy chłopca (syn dziewczyny wychowującej się w CPDIPR, która w wieku 2 lat go porzuciła po uzyskaniu 18 lat). Syn jest problemowy: nie stosuje się do... więcej »
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć