Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Co zrobić?

Witam,

od jakiegoś czasu mam problem z 11-latką. Jest dzieckiem, które jest strasznie rozpieszczone, wszystko co chce, to ma, a jak nie ma, to jest awantura. Odrabiać lekcji jej się nie chce, zawsze trzeba z nią. Wyjść czasem wieczorem bez niej nie można, bo zawsze jest problem. Odzywa się do swojej rodziny bez szacunku i krzyczy. Z ubraniami też jest problem, bo nie będzie chodzić w ubraniach z tanich sklepów i musi zawsze mieć przygotowane ubranie, bo sama tego nie zrobi. Jedyne co to siedzi przed telewizorem. Nie ma żadnych swoich obowiązków, nie odniesie naczyń do zlewu, czeka na posmarowanie kanapki, chociaż umie to sama zrobić, nie chcę wracać sama ze szkoły, chociaż szkoła jest na tej samej ulicy, gdzie mamy mieszkanie, nie docenia tego, co ma i gubi swoje rzeczy. Cały czas potrzebuję uwagi, nie można obejrzeć filmu przy niej, bo jej się przeszkadza przy oglądaniu czegoś na telefonie. Mimo że się ją o coś prosi, to nie chce nic zrobić, czasem proszę ją po sto razy, a i tak nie zrobi, nie chcę jeść, gdy jej się da, bo wszystko inne jest ważniejsze. Na obiady w szkole też rzadko chodzi i trzeba ją pilnować żeby zjadła. Na obozy lub na wycieczki szkolne nie chce jechać, chociaż ma w szkole koleżanki. Nie raz próbowałam z nią rozmawiać i mówiła, że rozumie, ale potem znów sytuacja się powtarzała. Płacze i krzyczy za każdym razem, gdy coś jej się nie podoba. Niestety jej tata odwraca wzrok, gdy coś jest nie tak i potem broni ją i mówi, że się czepiam przy niej, pewnie dlatego zawsze ona biegnie do niego i słucha tylko jego. Nie wiem, co dalej mam z tym zrobić, czy może naprawdę szukam problemu i jest wszystko w porządku?

Anna
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Odpowiedź:

Dzień dobry,


nie, nie jest w porządku. To są poważne trudności, którym należy zdecydowanie przeciwdziałać. Państwa wspólnym zadaniem jest nauczyć się stawiać dziecku granice i konsekwentnie je egzekwować. To właściwie już ostatni dzwonek, by się tym zająć, ponieważ córka już wchodzi w wiek nastoletni. Nie tak łatwo nauczyć się tego rodzaju umiejętności rodzicielskich, zwłaszcza, że tego rodzaju zachowania córki są mocno utrwalone, dlatego radzę Państwu poszukać warsztatów dla rodziców, np. opartych na metodzie Thomasa Gordona.


Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, złość

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć