Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Pokrzywka alergiczna u przedszkolaka

Witam,

syn rozpoczął od od września pierwszy rok przedszkola. Mieliśmy obawy, bo do tej pory przebywał głównie z mamą. Próby pozostawania z kimś z rodziny często związane były z wymuszaniem, krzykiem, płaczem, awanturą syna. Nastawialiśmy go na przedszkole, mówiąc o kontakcie, zabawach z dziećmi. Od 3. dnia pojawił się kryzys. Później tydzień w domu przeziębiony. I dalej jakieś 2 tygodnie płaczu. Zostawania na siłę. Pytany o przedszkole nie chciał chodzić. Kryzys minął. Stopniowo przestał płakać przy rozstaniach. Później w grupie. Ale pojawił się problem - pokrzywki alergiczne. Kontrolowane posiłki w domu, w przedszkolu. Odzież. Miejsce, gdzie byliśmy i nie doszukałam się zależności. Aktualnie czekamy na panel pediatryczny z wynikiem. I tydzień jest na syropie przeciwalergicznym, gdyż powracała. W domu zauważyłam, że pojawia się np. po kąpieli - raz tak, raz nie, ale jak ciepła woda - na nogach. Niekiedy przy atakach złości, histerii - na twarzy. Pojawia się głównie wieczorami 16:00-18:00. I zastanawiałam się, czy może być to związane z przeżywanym stresem pójście do przedszkola?

Mama P.
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Odpowiedź:

Dzień dobry,


oczywiście bardzo często jest tak, że objawy somatyczne mają źródło w przeżyciach emocjonalnych. Ma Pani jednak rację, szukając najpierw źródła w analizach medycznych i badając otoczenie dziecka pod kątem aktualnie stosowanych proszków do prania, płynów do kąpieli itp., a także posiłków. Wiarygodność testów alergicznych u trzylatków nie jest jeszcze stuprocentowa, ale ich wyniki będą ważną wskazówką co do dalszego postępowania. Być może jest coś, co należy wykluczyć z diety w domu i w przedszkolu (np. seler).


Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: alergia, przedszkole

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć