Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Bardzo nasilone jąkanie u trzylatka

Witam, mam synka, który za miesiąc skończy 3 lata. Od jakiegoś miesiąca zauważyłam u niego zacinanie się.
Oczywiście przestudiowałam internet, książki logopedyczne i podejrzewałam niepłynność fizjologiczną. Jednak najpierw było to powtarzanie sylab ma ma....mama, by łe, łe m..., je je jest. Trwało to ok. 1,5 tygodnia po czym ustąpiło. Za dwa tygodnie niestety powróciło i bardzo się nasiliło. Na początku na ok. 100 słów ok 30 zająknięć, a podczas dwóch najbardziej krytycznych dni zająknięcia w prawie każdym słowie, pierwsza sylaba powtarzana nawet 6 -7 razy po czym i tak nie powiedział tego co chciał. Bardzo zaniepokoił mnie jego oddech, szybki, nierówny czy to w dzień czy to przez sen.
Jeszcze większe przerażenie ogarnęło mnie, gdy zobaczyłam, że mój synek nie potrafi dmuchać baniek mydlanych (słuchać tylko hu, hu, a kiedyś dmuchał pięknie).
Dwa dni temu zaczęłam stosować ćwiczenia oddechowe (dmuchanie baniek, świecy, piórek, wiatraczka, grę na flecie...), mówimy do niego powoli, przeciągamy samogłoski, śpiewamy i mówimy szeptem (choć tutaj tez czasami występują zająknięcia). Jest troszkę lepiej, ale jeszcze są zacina. Mój synek jest żywym dzieckiem i bardzo dużo chce powiedzieć.
Oczywiście bardzo szybko, że aż brakuje mu tchu. Ma bogaty zasób słownictwa, prawie wszystkie swoje książki, bajki, wiersze zna na pamięć.
W związku z tym mam pytanie, czy fizjologiczna niepłynność może być, aż tak nasilona, czy może to być już prawdziwe jąkanie?
Co jeszcze mogę zrobić, żeby pomoc mojemu synkowi? Jak wygląda terapia jąkania z takimi maluchami?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.


Pytanie przesłała Pani Jadwiga
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Jadwigo,

tak nasilone objawy wskazują na poważny problem Synka.


Dziecku z niepłynnością mowy nie wolno:
1. Oglądać telewizji
2. Grać na komputerze
3. Jeść pokarmów zawierających konserwanty

 

Synek powinien:
1. Spać ok 12 godzin w nocy,
2. Często przebywać na świeżym powietrzu
3. Grać w piłkę, jeździć na rowerze, pływać,
4. Jeść pokarmy naturalne, dużo warzyw i owoców
5. Rysować, malować śpiewać, uczęszczać na rytmikę


Proszę także włączyć program:
"Słucham i uczę się mówić - Sylaby i rzeczowniki (www.arson.pl).
Synek powinien słuchać codziennie 20 minut, w słuchawkach!!!

 

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, niepłynność mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Czy jąkanie można wyleczyć? To jest pytanie retoryczne. Każde jąkanie jest inne. I potrzebne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta.

dodany: 2014-05-04 20:44:56, przez: jąkający

Co za bzdety , telewizja ,komputer , słuchawki , to wszystko we mnie tylko wzmagało jąkanie , brak telewizji , kompów nie było , słuchawki to już wcale nie dawało się mówić. Wiem co piszę bo to przechodziłem przestałem się jąkać w wieku 13-14 lat mam 42L. To co czytam na temat sposobów leczenia to dla mnie są głupoty mam nadzieję że to komuś pomogło ale mnie nie przekonuje. Miło by było porozmawiać z logopedą który kiedyś się jąkał. Leczyć jąkanie a nie przeżyć tego to tak jak dziecku opowiadać o bólu gdy się go samemu nie zaznało. Nie mam na celu kogoś obrażać ale nie wieżę w takie metody i jest to moje zdanie z własnego doświadczenia jak mnie próbowano wyleczyć aż sam zrozumiałem co się dzieje i zacząłem to stosować. Pozdrawiam.

dodany: 2014-02-16 20:16:56, przez: Janusz

na jakani nie ma lekarstwa ani terapii jezeli jest to bardzo dloga i nie daje efektuow przezylem 50 lat a niech sie smieja

dodany: 2013-07-04 20:18:44, przez: marek


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć