Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie

Dzień dobry,

czy można wyleczyć się z jąkania samemu?

Ela
mgr Tomasz Galewski - Psycholog, psychoterapeuta

mgr Tomasz Galewski

Psycholog, psychoterapeuta

Odpowiedź:

Dzień dobry, Pani Elu,


niestety nie. Samemu można jedynie nauczyć się, a właściwie to należałoby powiedzieć "wyuczyć się", różnych strategii radzenia sobie z trudnościami w komunikowaniu się w sytuacjach emocjonalnie trudnych, np. rozmowa z osobą ważną. Poza tym, jeżeli jest Pani osobą jąkającą, to zapewne Pani wie o tym, że zasadniczym "problemem" - trudnością dla osoby jąkającej (się) jest nie tyle doświadczanie trudności w wypowiadaniu swoich myśli, ile świadomość bycia niezrozumianym.


Z rozmów z osobami zgłaszającymi się u nas w Klinice wiemy, że do niepłynnej mowy można się przyzwyczaić (przynajmniej tak te osoby twierdzą), natomiast nie można uporać się ze świadomością tego, że na ogół trudno być sobą, czyli takim jakim się jest, że zawsze trzeba odgrywać siebie zamiast nim być. Posługując się słowami pacjentów, chcę zwrócić uwagę, że, mówiąc o osobie jąkającej, mówimy o osobie, które gdzieś w czasie swojego rozwoju "zgubiła samego siebie".


Naturalnie mimo tego, że przedstawiony wyżej obraz jest w swej istocie bardzo fatalistyczny, to jąkanie można skutecznie leczyć. Jednakże wymaga to pewnego wysiłku ze strony pacjenta i, co może być dla Pani dziwne, ale również ze strony terapeuty. Jąkanie, jak to wyżej opisałem, nie jest jedynie niepłynnością mowy. Jąkanie jest sposobem bycia osoby jąkającej (się) i już ten fakt sprawia, że terapia nie jest nauką płynnego mówienia, lecz jest procesem stawania się sobą. I w tym leży zasadniczy powód, dla którego terapia prowadzona samodzielnie w warunkach domowych nie będzie efektywna. Trudno sobie wyobrazić proces terapeutyczny, w którym jest się jednocześnie swoim terapeutą i swoim klientem. Terapia wymaga działań terapeutycznych a nie empatowania się z pacjentem. Terapia tak, jak każdy proces leczniczy wymaga kogoś, kto chłodnym okiem patrzy i widzi to, co pacjent "musi" zmienić. Kogoś, kto inicjuje, moderuje i monitoruje proces jego leczenia. Kogoś jest "obok pacjenta, a nie w nim". Wszelkie formy samoleczenia nie są tym samym co samokształcenie.

 

Proponuję nawiązać kontakt z sekretariatem Klinki Leczenia Jąkania i umówić się na konsultację.


Pozdrawiam
Tomasz Galewski

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć