Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie a drugi język

Witam,

chciałabym zapytać jak pomóc synkowi (4,5 l). Zacznę od tego, że mieszkamy w Anglii, syn się tu urodził. Jako że w UK dzieci zaczynają szkole w wieku 4 lat, syn od września 2016 roku chodzi do szkoły (codziennie 6 godzin). Wcześniej chodził przez rok do przedszkola (3 godziny dziennie). Odkąd syn zaczął szkołę, (a w związku z czym więcej rozumieć i mówić po angielsku) zaczął się jąkać. Dotyczy to tylko języka polskiego. W domu używamy tylko języka polskiego, bo chcemy żeby syn mówił po polsku. Ale ostatnio strasznie się zaczął jąkać i stresować, kiedy chce nam coś wytłumaczyć. Mam wrażenie, że brakuje mu słów i nie wie jak to coś wytłumaczyć w odpowiedniej kolejności (tak jakby się gubił z tym, co chce powiedzieć). Często musimy prosić go żeby powtórzył, co chce powiedzieć, bo po prostu nie możemy zrozumieć, o co mu chodzi. W momencie, kiedy prosimy żeby powtórzył, zaczyna się bardzo stresować. Zauważyłam, że po angielsku mówi płynnie i nie ma takich problemów. Zaczynam się martwić. Czy jest jakiś "sposób" żeby mu pomóc? Nie chcę go do niczego zmuszać, ale zależy mi bardzo na tym żeby syn posługiwał się językiem polskim. Zdaję sobie sprawę z tego, że z czasem angielski będzie jego pierwszym językiem, ale chciałabym żeby nie miał takich problemów z komunikacją w języku polskim.

Ania
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aniu,

 

proszę zastosować ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu, takie jak: sekwencje wzrokowe, słuchowe, ruchowe, układanki lewopółkulowe. Należy także ćwiczyć z Synkiem narrację poprzez historyjki obrazkowe. Aby ułatwić dziecku opowiadanie o różnych zdarzeniach, polecam również prowadzenie dziennika wydarzeń, w którym każdego dnia zapisujemy ważne wydarzenia z życia dziecka (np. urodziny, wyjście do kina) oraz codzienne sytuacje (np. zakupy, gotowanie obiadu), wpisy opatrujemy prostym rysunkami, tekstami, zdjęciami, pocztówkami, biletami wstępu, rachunkami za zakupy, czy papierkami po cukierkach. Dzięki uwiecznianiu różnych sytuacji w dzienniku, dziecku łatwiej będzie powrócić do minionych zdarzeń i przeżyć oraz opowiedzieć o nich innym. Polecam też wprowadzić naukę czytania w języku polskim Metodą Symultaniczno-Sekwencyjną® (można skorzystać na przykład z pakietu A. Fabisiak-Majcher i E. Ławczys „Moje sylabki”).

 

Polecam lekturę bloga dr Elżbiety Ławczys www.dwujezycznosc.blogspot.com  (tam też znajdzie Pani więcej informacji na temat prowadzenia dziennika wydarzeń) oraz rozdziału „Bilingwizm i wielojęzyczność” z książki Prof. Cieszyńskiej „Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”. 

 

Pozdrawiam

Katarzyna Gruca

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, dwujęzyczność

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć