Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie

Witam serdecznie,

córka 21.09 kończy 2,5 roku, zaczęła bardzo się jąkać, aż gryzie piąstki, bo nie radzi sobie z tym. Cały czas byłam z nią w domu. Po długim urlopie wróciłam do pracy, a córka do żłobka, gdyż do grup przedszkolnych się nie załapała. Jestem załamana, bo szybko zaczęła pięknie mówić, opowiada wierszyki, śpiewa, a tu takie coś. Co robić?

Marta
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Marto,

 

sugeruję spotkanie z logopedą, wykonanie badania wzorca dominacji stronnej, diagnozę rozwoju poznawczego i podjęcie ćwiczeń. Sugerowałabym nie czekać, gdyż z Pani opisu wnioskuję, że problem jest dość mocno nasilony. Pojawienie się wtórnych reakcji w postaci napięć, współruchów może powodować rozwój niepłynności mowy. Warto zatem jak najszybciej skonsultować się z terapeutą, który po przeprowadzeniu diagnozy podpowie, jakie ćwiczenia, działania może lub powinna Pani podjąć.

 

Pozdrawiam
Alicja Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć