Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Moczenie się u 3-latki

Dzień dobry,

nasza córka (3,8 roku) od kilku miesięcy sypia bez pieluch. Po powrocie znad morza była lekko chora, a później zapalenie oskrzeli miała. To wszystko łączyło się z zakończeniem chodzenia do żłobko-przedszkola i siedzeniem przez 3 tygodnie z babciami i ze mną w domu. Teraz poszła do nowego przedszkola, ale problem zaczął się na 2 tygodnie wcześniej. Dodatkowo wie, że za pół roku będzie miała rodzeństwo.

I teraz do sedna. Dziecko potrafi wymuszać histerią, aby coś dostać lub gdy czegoś już nie może otrzymać. Często nie chce słuchać czy przytulić się, bo woli płakać. Jakoś z tym żyliśmy i większość takich sytuacji ignorowaliśmy. Ale ostatnio zaczęła siusiać w majtki, zdarzyło się także i nocne moczenie. Moczenie się (niemal codzienne) jest w różnych momentach: ogląda bajkę, bawimy się w chowanego, czy też chyba z nerwów, bo po tym jak nie chciała iść myć się i spać, zrobiła w łazience siusiu w majtki (a całość była poprzedzona złością i małym płaczem).

Domyślam się, że to mogą być nerwy (choć badań moczu nie robiliśmy). Staramy się więcej czasu jej poświęcać, mniej wymagać, ale też bez zbytniego pobłażania. Ale i tak nic z tego. Co robić, aby jakoś pomóc dziecku, bo sama wie, jak z nią się później rozmawia, że to nie jest dobre. W nowym przedszkolu jeszcze się moczenie się nie zdarzyło.

Marcin
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Odpowiedź:

Szanowny Panie Marcinie,

 

przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy trudności dziecka mają podłoże medyczne - podstawowe badania moczu pozwolą wstępnie ocenić sytuację zdrowotną. Te zachowania mogą oczywiście mieć podłoże emocjonlane, ale obawiam sie, że mają charakter manipulacyjny. Konieczna jest wizyta u psychologa, który oceni poziom
rozwoju poznawczego, językowego i emocjonalnego dziecka. Opis jednego zachowania nie jest wystarczający, aby znaleźć właściwy sposób reagowania.

 

Pozdrawiam

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: moczenie, problemy wychowawcze, manipulacja

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Nowinki

Dziecko z ADHD

Dziecko z ADHD

Attention Deficit Hyperactivity Disorder popularnie zwany ADHD, określany jest w literaturze jako zespól nadpobudliwości ruchowej z deficytem...  
Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Drugi rok życia to czas dużych zmian w rozwoju dziecka. Z nieporadnego maleństwa wyłania się coraz bardziej samodzielny człowiek.  

Singiel na Czasie

10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019