Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Moczenie się u 3-latki

Dzień dobry,

nasza córka (3,8 roku) od kilku miesięcy sypia bez pieluch. Po powrocie znad morza była lekko chora, a później zapalenie oskrzeli miała. To wszystko łączyło się z zakończeniem chodzenia do żłobko-przedszkola i siedzeniem przez 3 tygodnie z babciami i ze mną w domu. Teraz poszła do nowego przedszkola, ale problem zaczął się na 2 tygodnie wcześniej. Dodatkowo wie, że za pół roku będzie miała rodzeństwo.

I teraz do sedna. Dziecko potrafi wymuszać histerią, aby coś dostać lub gdy czegoś już nie może otrzymać. Często nie chce słuchać czy przytulić się, bo woli płakać. Jakoś z tym żyliśmy i większość takich sytuacji ignorowaliśmy. Ale ostatnio zaczęła siusiać w majtki, zdarzyło się także i nocne moczenie. Moczenie się (niemal codzienne) jest w różnych momentach: ogląda bajkę, bawimy się w chowanego, czy też chyba z nerwów, bo po tym jak nie chciała iść myć się i spać, zrobiła w łazience siusiu w majtki (a całość była poprzedzona złością i małym płaczem).

Domyślam się, że to mogą być nerwy (choć badań moczu nie robiliśmy). Staramy się więcej czasu jej poświęcać, mniej wymagać, ale też bez zbytniego pobłażania. Ale i tak nic z tego. Co robić, aby jakoś pomóc dziecku, bo sama wie, jak z nią się później rozmawia, że to nie jest dobre. W nowym przedszkolu jeszcze się moczenie się nie zdarzyło.

Marcin
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Odpowiedź:

Szanowny Panie Marcinie,

 

przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy trudności dziecka mają podłoże medyczne - podstawowe badania moczu pozwolą wstępnie ocenić sytuację zdrowotną. Te zachowania mogą oczywiście mieć podłoże emocjonlane, ale obawiam sie, że mają charakter manipulacyjny. Konieczna jest wizyta u psychologa, który oceni poziom
rozwoju poznawczego, językowego i emocjonalnego dziecka. Opis jednego zachowania nie jest wystarczający, aby znaleźć właściwy sposób reagowania.

 

Pozdrawiam

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: moczenie, problemy wychowawcze, manipulacja

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Masło – orzechowe? Zastanów się

Masło – orzechowe? Zastanów się

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej i podają im produkty, które w założeniu powinny posiadać wartość odżywcza. Jednym z nich...  
Dobre tłuszcze w diecie

Dobre tłuszcze w diecie

Tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju . Jest ważnym źródłem energii , pomaga we wchłanianiu się witamin takich jak A,D,E,K...  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019