Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Moczenie się u 3-latki

Dzień dobry,

nasza córka (3,8 roku) od kilku miesięcy sypia bez pieluch. Po powrocie znad morza była lekko chora, a później zapalenie oskrzeli miała. To wszystko łączyło się z zakończeniem chodzenia do żłobko-przedszkola i siedzeniem przez 3 tygodnie z babciami i ze mną w domu. Teraz poszła do nowego przedszkola, ale problem zaczął się na 2 tygodnie wcześniej. Dodatkowo wie, że za pół roku będzie miała rodzeństwo.

I teraz do sedna. Dziecko potrafi wymuszać histerią, aby coś dostać lub gdy czegoś już nie może otrzymać. Często nie chce słuchać czy przytulić się, bo woli płakać. Jakoś z tym żyliśmy i większość takich sytuacji ignorowaliśmy. Ale ostatnio zaczęła siusiać w majtki, zdarzyło się także i nocne moczenie. Moczenie się (niemal codzienne) jest w różnych momentach: ogląda bajkę, bawimy się w chowanego, czy też chyba z nerwów, bo po tym jak nie chciała iść myć się i spać, zrobiła w łazience siusiu w majtki (a całość była poprzedzona złością i małym płaczem).

Domyślam się, że to mogą być nerwy (choć badań moczu nie robiliśmy). Staramy się więcej czasu jej poświęcać, mniej wymagać, ale też bez zbytniego pobłażania. Ale i tak nic z tego. Co robić, aby jakoś pomóc dziecku, bo sama wie, jak z nią się później rozmawia, że to nie jest dobre. W nowym przedszkolu jeszcze się moczenie się nie zdarzyło.

Marcin
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Odpowiedź:

Szanowny Panie Marcinie,

 

przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy trudności dziecka mają podłoże medyczne - podstawowe badania moczu pozwolą wstępnie ocenić sytuację zdrowotną. Te zachowania mogą oczywiście mieć podłoże emocjonlane, ale obawiam sie, że mają charakter manipulacyjny. Konieczna jest wizyta u psychologa, który oceni poziom
rozwoju poznawczego, językowego i emocjonalnego dziecka. Opis jednego zachowania nie jest wystarczający, aby znaleźć właściwy sposób reagowania.

 

Pozdrawiam

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: moczenie, problemy wychowawcze, manipulacja

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Zabawa w doktora, czyli jak reagować na dziecięce przejawy seksualności?

Zabawa w doktora, czyli jak reagować na dziecięce przejawy seksualności?

O rozwoju seksualnym coraz częściej możemy się dowiedzieć z mediów czy z poradników napisanych z myślą o rodzicach i osobach wychowujących...  
Jak nie zepsuć dziecka w Święta?

Jak nie zepsuć dziecka w Święta?

Anna Wilczyńska, psycholog i dyrektor Akademii Przyszłości, siostrzanego programu Szlachetnej Paczki, podsuwa proste rozwiązania, jak uczyć...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019