Kraków

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie, przeciąganie głosek u 9-latki

Szanowna Pani,

przeczytałam Pani komentarz dotyczący jąkania się u 10-letniej
dziewczynki. U mnie problem jest bardzo podobny, może tylko bardziej złożony przez to, że jesteśmy od ponad pół roku po rozwodzie z mężem.

Choć córka moja przyjęła to bardzo dobrze i ze zrozumieniem, to problem
jej przeciągania się nasila i występuje po 3,4 razy w każdym zdaniu. Wywołuje to u niej smutek i boję się, że zacznie się wstydzić i będzie stronić od innych. Proszę o pomoc, do kogo powinnam się udać, by zalecił odpowiednia terapię. Bardzo chcę jej pomóc.

Kasia z Poznania
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Pani Kasiu,

rozumiem Pani niepokój i absolutnie popieram starania, aby podjąć działania, zanim ujawnią się wtórne, negatywne reakcje emocjonalne. One najczęściej są "motorem napędowym" rozwoju jąkania. Niepłynność mowy jest zaburzeniem, w przypadku którego trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę, szczególnie, że zazwyczaj jest ich kilka. Dlatego też nie wydaje mi się, aby rozwód rodziców mógł spowodować niepłynność mowy córki.

 

Sugerowałabym spotkanie z logopedą, aby określić stopień zaawansowania
niepłynności, ewentualne wtórne reakcje i podjąć działania terapeutyczne. Tak, jak w przypadku każdego zaburzenia, czas jest niezwykle ważny, bowiem im wcześniejsze podjęcie działań, tym większa szansa na zatrzymanie rozwoju jąkania i poradzenie sobie z problemem.

Pozdrawiam serdecznie
Alicja Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, niepłynność mowy, rozwód, przeciąganie głosek

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)