Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie u 7-letniego chłopca

Witam,

Mój synek zaczął się zacinać, powtarzać ostatnie sylaby około 10 m-cy temu. Zgłosiliśmy się do logopedy, który zaproponował metodę "ręki". Staraliśmy się wprowadzić tę metodę na co dzień, ale się nie udaje. Synek nie zacina się cały czas, głównie wtedy, kiedy jest zmęczony, podekscytowany, zdenerwowany. Bywa, że większa część dnia mija bez jąkania, pojawia się ono nagle. Myślę, że z tego powodu syn nie chce regularnie ćwiczyć i nie chce wprowadzić metody ręki do codziennego mówienia. Może podejście logopedy i proponowane ćwiczenia nie są odpowiednie dla jego wieku? Proszę o polecenie dobrego specjalisty w
Warszawie. Czy takie "napadowe" jąkanie można wyleczyć? Czy metoda ręki jest odpowiednia dla dziecka? Dziękuje i pozdrawiam.

Ola
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Olu,

metoda "ręki" (jeśli dobrze rozumiem to metoda wsparcia gestykulacyjnego, z
wykorzystaniem płynnego ruchu ręki), jak każda inna metoda, wymaga
sprawdzenia. Oznacza to, że trzeba wykonywać systematycznie ćwiczenia przez
jakiś czas, aby można było stwierdzić, czy przynoszą one efekt. Okazjonalne
wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń nie może niestety pomóc. Jąkanie
jest zaburzeniem dynamicznym (zmienny w procesie rozwoju), sytuacyjnym
(występuje w jednych sytuacjach, a nie pojawia się w innych), okresowym (pojawia się i znika). Dlatego trudno jest udzielić prostej odpowiedzi na pytanie, czy "napadowe" jąkanie można wyleczyć.

 

Niestety, nie umiem Pani polecić terapeuty w Warszawie, ale proszę skorzystać ze strony www.demostenes.eu, na której znajduje się lista terapeutów zajmujących się jąkaniem. Myślę, że uda się Pani znaleźć kogoś pracującego w Warszawie.


Pozdrawiam
Alicja Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, metoda trwałej normalizacji mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)