Warszawa

Porady naszych Ekspertów

3,5 latek zacina się

Witam,
Nasz 3,5 letni syn zaczął niespodziewanie się zacinać. Mówił ładnie, płynnie, bez problemu wzbogacał słownictwo. Codziennie czytamy mu bajki, telewizję ogląda max. 1 godzinę dziennie. Jest wrażliwym chłopakiem. Problem pojawił się w poniedziałek, jednak w ciągu tygodnia problem bardzo się nasilił. Dochodzi do tego, że potrafi powtórzyć początkową sylabę nawet sześciokrotnie. Np. Ma, ma, ma, ma , ma, mamusiu daj mi pić. W dalszej części zdania problem się już nie pojawia i dziecko mówi płynnie. Przy kolejnym zdaniu problem się powtarza. Zauważyłem u syna, że je i pisze prawą ręką natomiast piłkę kopie tylko lewą nogą (być może nie zakończył się jeszcze proces kształtowania dominacji ręki). Proszę o pomoc, jestem przerażony.
Bartłomiej
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Drogi Panie Bartłomieju,

Wydaje mi się niezwykle cenne, że szybko reaguje Pan na trudności komunikacyjne syna. Wprawdzie można spotkać się z opiniami, iż w okresie intensywnego rozwoju mowy dzieciom zdarza się niepłynność mówienia, przejawiająca się w postaci powtórzeń, zawahań czy też przeciągania dźwięków mowy, niemniej nie jest to zjawisko występujące u wszystkich,jako pewna prawidłowość rozwojowa. Zatem, dobrze jest szybko reagować. Wspomina Pan o pewnych, zauważalnych przejawach dominacji stronnej synka. W kontekście procesu nabywania systemu językowego ustalenie wzorca lateralizacji jest niezwykle ważne. Pozwoli bowiem stwierdzić, jakie są predyspozycje i ewentualne trudności syna w procesie nabywania języka. Niektóre badania dowodzą,iż jąkanie może być wynikiem zaburzenia asymetrii półkulowej. Szczególnie istotna jest dominacja ucha, bo jak wynika z badań, niemal 90 proc. osób jąkających się to osoby z dominacją lewego ucha. Zatem, sugerowałabym spotkanie z logopedą, przeprowadzenie diagnozy, zbadanie wzorca lateralizacji i w razie potrzeby badanie rozwoju funkcji poznawczych. To pozwoli odpowiedzieć na Pana wątpliwości (czy jest powód do niepokoju), a w razie potrzeby ułatwi proces terapeutyczny.

Serdecznie pozdrawiam,

Alicja Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, zacinanie, przedszkolak

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć