a

Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Dziecko bije

Witam,
Od niedawna mamy problem z synkiem 4-letnim, zaczął mu się okres przekory - jak się na coś nie zgadza to piszczy, krzyczy, buntuje się (co staramy się ignorować i nie wdawać z nim w dyskusje) i co najgorsze też bije - nas rodziców, panie w przedszkolu, wszystkich kto akurat jest blisko. Na dodatek zaczął też bić dzieci bez powodu - np. biegnie, mija dziecko i uderza je i biegnie dalej. Najczęściej robi to lekko (tak, że nie boli), ale zdarza się że zrobi to za mocno. Reagujemy z mężem na każde takie zachowanie, najczęściej sadzamy go w kącie żeby go odizolować, żeby się uspokoił, (panie w przedszkolu sadzają go przy stoliku), a następnie wymagamy przeproszenia oraz tłumaczymy cały czas ze nie wolno bić, że to boli itd. Tak samo jeżeli uprzedzamy go, że dostanie karę za takie zachowanie w przedszkolu np. później nie obejrzy żadnej bajki w domu, ale to i tak to nie skutkuje, on robi to nadal. On bardzo nas przeprasza za swoje zachowanie, mówi że nie będzie tego robił, ale niestety robi to nadal przy kolejnej okazji.
Co jeszcze możemy zrobić, jak dotrzeć do niego, jak wytłumaczyć, że tak robić nie wolno? Jakie sposoby podsunąć dziecku na odreagowanie złości i frustracji - inne niż krzyki, piski, bicie? Bardzo proszę o poradę i dziękuję z góry.

Ela
mgr Katarzyna Osak - psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

mgr Katarzyna Osak

psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

Odpowiedź:

Witam,
Proszę dać synkowi trochę czasu na nauczenie się zasady "nie wolno 
bić". Jeżeli jesteście Państwo konsekwentni i Panie w przedszkolu również to odniesie to skutek. Pracując nad zachowaniem trudnym musimy pamiętać, aby w innych sytuacjach chwalić dziecko nawet za najdrobniejsze osiągnięcia np. wyrzucenie papierka do śmieci, ładne założenie kapci. Niezwykle ważny jest również wspólny czas poświęcony na zabawie wybranej przez dziecko. Da to synkowi możliwość porządzenia rodzicami w takiej sytuacji, kiedy może to robić. Prawdopodobnie zmniejszy to napięcie emocjonalne synka.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Osak

Zobacz inne porady w tematyce: bicie, bunt, wychowanie, przedszkole

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

WITAM MAM PROBLEM Z 35 LETNIM SYNEM.MIESZKAMY W UK SYN ZACZAL CHODZIC DO PRZEDSZKOLA W MAJU BIL POPYCHAL DZIECI DYREKCJA POPROSILA ABYM CHODZILA Z SYNEM W MOJEJ OBECNOSCI NIE BYLO TAKICH SYTUACJI...POTEM CHODZIL JUZ SAM I BYLO OKI ALE ZACZELY SIE WAKACJE TERAZ OD WRZENIA POSZEDL NA NOWO I PIERWSZY TYDZIEN BYL CALKIEM DOBRY ALE OD DRUGIEGO TYGODNIA SYN MUSIAL ZACZAC JESC OBIADY W PRZEDSZKOLU JEST TO TUTAJ OBOWIAZKOWE I ZNOWU ZACZAL SIE PROBLM SYN NIE SLUCHA BIJE NAUCZYCIELKE NIE USIEDI NAWET 5 MINUT ...

dodany: 2015-09-17 16:03:05, przez: MAMA

Witam, Mam podobny problem. Mój 4 letni syn jak to pani mówi jest ciągle niegrzeczny. Nie chce malować (nie interesuje go kolorowanie), bije dzieci na zasadzie podbiegnie i uderzy, rozdziera książki (tylko w domu, miał tak od małego) i rysunki dzieciom w przedszkolu. Nie ze złości tylko tak po prostu. Oczywiście potem bardzo przeprasza. Ale ja ciągle słyszę od pani i od dzieci z przedszkola, że jest niegrzeczny i nie słucha. Rodzice się także skarżą do mnie o takie bicie. Żadne kary ani nagrody nie dają oczekiwanego rezultatu. Dziecku poświęcam bardzo dużo czasu. Tłumaczę i nic. Nie robi tego ze złości. Jak go pytam dlaczego tak robi odpowiada, że nie wie. W domu poza rozdzieraniem książek, jest grzeczny. Słucha, robi to o co się go poprosi, pomaga mi. Ostatnio zrobił się płaczliwy (jeśli czegoś nie dostanie), mówi przez sen. Pani daje mi do zrozumienia, że go nie akceptuje bo ona ma 30

dodany: 2015-05-28 12:43:31, przez: Julita


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)