Łódź

Porady naszych Ekspertów

Nie śpi w nocy od godziny do dwóch i chce się bawić:(

Witam serdecznie,
Bardzo Potrzebuję Pani pomocy. Moja mała ma 1,5 roku. Ostatnio na drzemki jeździmy do teściowej (remonty w bloku) i tam moje dziecko "ładnie" spało (ok. 3-4 godzin). Ok. tygodnia spała również ładnie w nocy. Do czasu... Niestety, od kilku dni odbija się to jednak na śnie nocnym. Zasypia ok, ale bawi się w nocy pomiędzy 1 a 4 raz godzinę, raz dwie, a raz nawet od 23 do rana praktycznie nie spała wcale. I tu moje pytanie, czy mogę ją delikatnie wybudzić z tej długiej drzemki? Nigdy tego nie robiłam i nie wiem, czy to pomoże jej znów "normalnie" przesypiać noce? Dodam, że do niedawna spała ok. 2 godzin w dzień i wtedy nie było nocnych pobudek w nocy.
Bardzo proszę o pomoc! Jestem z tych osób, które jak się je wybudzi w nocy - to nie zasną już do rana.. Chodzę od kilku dni dosłownie jak swój cień. Czy to samo się jakoś przestawi? Czy moja ingerencja jest konieczna? Intuicja mi podpowiada, że powinnam spróbować ją wybudzić, że jest na tyle wyspana w dzień, że w nocy chce się bawić.. Co gorsza, ona wcale nie odsypia rankiem. Idzie spać o 20, a wstaje już o 6 z dwugodzinną przerwą (wcześniej 19-6 bez pobudek).

Czekam z niecierpliwością na odpowiedź i nie ukrywam, że bardzo mi zależy na czasie, bo nie wiem, jak pomóc mojemu dziecku, żeby nie wyrządzić mu nieumyślnie krzywdy..

Z góry dziękuję Pani bardzo!
Pozdrawiam serdecznie,
Elwira
mgr Aneta Zielińska - psycholog dziecięcy, seksuolog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny dzieci i młodzieży

mgr Aneta Zielińska

psycholog dziecięcy, seksuolog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny dzieci i młodzieży

Odpowiedź:

 

Szanowna Pani,

 

Proszę wprowadzić spanie w dzień nie więcej niż godzinę, a następnie wybudzić dziecko i już nie pozwalać zasypiać.

Z Pani maila wynika, że nastąpiła zmiana miejsca spania jak również mogły wystąpić inne czynniki powodujące trudność w spaniu nocnym. Jeżeli problem nie ustąpi przy zastosowaniu 1h snu w dzień to zalecam konsultację u psychologa dziecięcego, gdyż

wskazana będzie szersza diagnostyka tej trudności.

 

Z poważaniem,

Aneta Zielińska  

Zobacz inne porady w tematyce: zasypianie, problemy z zasypianiem, budzenie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Szkoda,że autorka posta nie napisała czy się to udało. U nas pobudki nocne to prawie codzienność. Dziecko budzi się w nocy wyspane i chce się bawić. W dzień śpi ok. 2h (2 latka) ale trzeba je budzić bo samo spałoby do nocy.Niestety porady typu "dać dziecku pospać 1 h i potem obudzić' to porady kogoś kto tego nie przeszedł. Nasze dziecko nawet po 2 h obudzone wrzeszczy,wyrywa sobie włosy,nie chce jeść pić i się bawić i tak jest do wieczora-koszmar. Po godzinie obudzone-lepiej nie pytać co się dzieje w naszym domu-sąsiedzi raz wezwali policję. Więc porada może dotyczy nie wszystkich dzieci

dodany: 2016-01-26 13:57:44, przez: Nina


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)