Warszawa

Metody na mądre planowanie czasu dziecka przed komputerem i smartfonem

Metody na mądre planowanie czasu dziecka przed komputerem i smartfonem

W obecnych czasach coraz częściej zauważamy, że nawet najmłodsze dzieci świetnie radzą sobie z obsługą urządzeń elektronicznych. Czasami rodzice nie stosują się do zaleceń ekspertów, którzy przekonują, że dzieci do 3. roku życia nie powinny mieć żadnego dostępu do telefonu, komputera i telewizji. Nowoczesne technologie, mimo że odgrywają we współczesnym świecie bardzo ważną rolę, mogą mieć również negatywny wpływ na prawidłowy rozwój maluchów. Warto więc poznać metody, które ułatwią planowanie czasu przed ekranem urządzeń elektronicznych.

 

Jasno określ zasady

 

Aby dziecko wiedziało, ile czasu może, spędzać przed komputerem, telewizorem czy smartfonem, warto wcześniej to z nim ustalić.

 

Jaki jest optymalny czas, jaki dziecko może spędzać przed ekranem? Przyjmuje się, że:

  • dzieci od 3. do 7. roku życia mogą spędzać przed komputerem nie więcej niż 30 minut dziennie (ok. 3,5 godziny tygodniowo)
  • dzieci od 7. do 12. roku życia powinny spędzać przed komputerem maksymalnie godzinę dziennie.

 

Niestety, badania pokazują, że te normy są znacznie przekraczane. Konsekwencjami takiego stanu rzeczy są między innymi: wady wzroku i postawy, wzrost masy ciała, zaburzenia w kontaktach międzyludzkich czy problemy emocjonalne. Coraz powszechniejsze są też uzależnienia od komputera i telefonu wśród bardzo małych dzieci. Odbija się to negatywnie na ich rozwoju i funkcjonowaniu.

 

Ustalenie harmonogramu korzystania z komputera, telefonu i telewizji w ciągu tygodnia wprowadzi porządek w życiu codziennym rodziców i dziecka. Konsekwentne realizowanie założonego planu nauczy dziecko odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw technologii już od najmłodszych lat. Wyrobi sobie dzięki temu nawyk, by tak organizować czas spędzony przed ekranem, aby jak najlepiej go wykorzystać.

 

Zachęcaj do produktywnego korzystania z Internetu

 

 

Aby czas przeznaczony na korzystanie z telefonu i komputera nie był zmarnowany, proponuj dziecku różne aktywności edukacyjne. Internet pełen jest filmów, gier i aplikacji, które pozwalają na kształtowanie w dziecku pozytywnych wartości i zachowań. Wytłumacz, że nowoczesne technologie mogą służyć nie tylko rozrywce, ale też rozwijaniu zainteresowań i pogłębianiu wiedzy. Internet to kopalnia pomysłów na twórcze spędzanie czasu wolnego.

 

Kolorowanki, łamigłówki i quizy – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki dla małego odkrywcy. Warto też pomyśleć nad rozwojem sprawności fizycznej dziecka. Aplikacje sportowe pozwalają na wprowadzanie zdrowego trybu życia już od najmłodszych lat. Kształtują tym samym nawyk aktywności fizycznej – z technologią jako kompanem.

 

Kontroluj bezpieczeństwo dziecka w sieci

 

Dziecko nie zawsze potrafi rozróżnić dobro od zła. Przestrzeń Internetu jest niestety miejscem, gdzie często dochodzi do nieodpowiednich sytuacji, które mogą odcisnąć negatywne piętno na psychice młodego odbiorcy. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z zasobów komputera, telewizji i smartfonu Nieoceniona jest w tym przypadku pomoc rodzica, który powinien kontrolować treści, jakie dziecko może oglądać. Pozwoli to zaoszczędzić stres i nerwy, które często towarzyszą w przypadku doświadczenia cyberprzestępstw w sieci.

 

Dzieci – nieświadome zagrożeń, jakie czyhają na nie w internecie – są bardzo podatne na manipulacje ze strony oszustów. Należy więc rozmawiać i tłumaczyć dziecku córce czy synowi, że każdy przejaw agresji powinien zostać niezwłocznie zgłoszony opiekunom, by ci mogli w porę zareagować. Dostępne są różne blokady rodzicielskie i aplikacje, które pomogą rodzicom w mądrym planowaniu czasu ich dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych. Zapewnią one również bezpieczeństwo dzieciom, które korzystają z Internetu w telefonie czy komputerze.

 

Zapewnij dziecku inne formy rozrywki

 

 

W erze nauki zdalnej dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed ekranem komputera. Mimo zmęczenia po całym dniu, dzieciaki chcą korzystać z różnych gier i aplikacji, które tylko pozornie pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Warto więc pomyśleć nad kreatywnym spędzaniem czasu, który będzie wolny od dostępu do świata wirtualnego.

 

Wspólne zabawy pomogą dziecku odpocząć po całym dniu nauki, a dla rodziców będą okazją do nawiązania bliższej relacji i rozmowy z dzieckiem. Przy sprzyjającej pogodzie i przy zachowaniu obowiązujących zaleceń sanitarnych zabawę można przenieść na zewnątrz.

 

Spacer po okolicy, wycieczka rowerowa czy berek w ogrodzie to świetne alternatywy dla czasu spędzonego na używaniu urządzeń elektronicznych. Aby zapewnić zrównoważony rozwój dziecka należy łączyć odpowiednio czas spędzany w towarzystwie technologii z czasem poświęconym na inne aktywności. 

 

Technologia niesie za sobą wiele pożytecznych wartości. Jednak nieumiejętne gospodarowanie czasem, jaki dzieci spędzają podczas obcowania z nią może przyczynić się do wielu negatywnych zjawisk. Aby ich uniknąć warto wyznaczać wyraźne granice i już od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiedzialnego korzystania z nowych mediów. Należy mieć na uwadze, że świadome korzystanie z coraz to lepszych rozwiązań cywilizacyjnych wpływa na prawidłowe funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie.

 

ZOBACZ TEŻ

 

 

  • Ciekawe sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem bez użycia nowych technologii:

 

Drzewo genealogiczne

Wodne eksperymenty

 

Autor: Patrycja Kądziołka

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć