Warszawa

Komputer i tablet - "cyfrowa heroina" dla dzieci

Komputer i tablet - "cyfrowa heroina" dla dzieci

Nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych – tabletu, smartfona czy komputera - negatywnie wpływa nie tylko na rozwój psychiczny dziecka, ale również wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia otyłości, a także innych chorób związanych z siedzącym trybem życia. Co więcej, w wielu przypadkach prowadzi do uzależnienia od nowych technologii. Sprawdź, kiedy można już o nim mówić.

 

Konsekwencje zbyt długiego przebywania przed ekranem

 

Czas przed komputerem czy tabletem może odbić się na zdrowiu Twojego dziecka. Niekontrolowanie długa gra czy inna czynność z wykorzystaniem komputera, smartfonu czy tableta wywołuje wiele negatywnych skutków związanych ze wszystkimi aspektami życia Twojej pociechy.

 

Niekończące się przebywanie przed ekranem czy monitorem przekłada się na zaczerwienienie i pieczenie oczu. Pogorszenie wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet padaczka ekranowa to jednak niejedyne konsekwencje nadużywania nowych technologii.

 

 

Permanentne przebywanie w sieci czy przed monitorem sprzyja pojawieniu się takich objawów jak ból głowy, ból pleców, migrena, zaburzenie rytmu dobowego. Może prowadzić nawet do wycieńczenia organizmu, gdy nie licząc się z potrzebą głodu czy pragnienia, dziecko nie odstępuje od swojego urządzenia.

Inną konsekwencją zdrowotną jest także nagły przyrost masy ciała wynikający z mniejszej ilości ruchu, a także z niekontrolowanego podjadania przed komputerem.

 

Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych sprawia, że cierpią również relacje międzyludzkie. Dziecko – siłą rzeczy – zdecydowanie rzadziej wchodzi w kontakt z innymi osobami, przez co nie zdobywa doświadczenia związanego z tym, jak budować znajomości czy reagować na zachowanie czy emocje innych osób. Proces socjalizacji zostaje zachwiany.

 

Co więcej, jak pokazują wyniki badań naukowców z Instytutu Badawczego CHEO w Ottawie dzieci korzystające nadmiernie z urządzeń elektronicznych mają mniejszy zasób słownictwa od tych, które kontakt z komputerem mają ograniczony do minimum.

 

Dziecko przed ekranem – kiedy można mówić o uzależnieniu?

 

O tym, jaki czas przed ekranem jest bezpieczny w zależności od wieku dziecka pisaliśmy w innym artykule: Sprawdź, ile czasu przed ekranem może spędzać Twoje dziecko.

 

 

Kiedy natomiast można mówić o uzależnieniu? Zdaniem ekspertów WHO jeżeli Twoja pociecha spędza przy komputerze co najmniej cztery godziny dziennie to powinien być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy.

 

Oczywiście, w czasach pandemii koronawirusa kiedy przeszliśmy na edukację zdalną, dzieci chcąc nie chcąc, muszą spędzać o wiele więcej niż dotychczas czasu przed ekranem. Taki ciągły kontakt z ekranem niepokoi psychologów, które wskazują na uzależnienie od komputera jako jeden z przykrych skutków pandemii.

 

 

Główne symptomy uzależnienia od korzystania z komputera, smartfona czy tabletu, które nazywane jest także "cyfrową heroiną" ze względu na silny wpływ na funkcjonowanie młodego człowieka, to:

 

  • gorszy nastrój u dziecka,

  • problemy z bezsennością,

  • nadpobudliwość,

  • utrata wszelkich innych zainteresowań poza ulubioną grą lub po prostu korzystaniem z urządzeń elektronicznych,

  • objawy somatyczne takie jak przewlekły ból pleców, szyi czy głowy,

  • pogorszenie wyników w nauce,

  • niechęć do podejmowania innych aktywności czy zabaw z rówieśnikami poza tymi online,

  • okłamywanie rodziców i innych opiekunów na temat korzystania z internetu czy innych urządzeń.

 

Długie przebywanie przed ekranem jest szkodliwe szczególnie dla osób poniżej dziesiątego roku życia.

 

Jeżeli dostrzegasz któryś z powyższych objawów u Twojego malucha, koniecznie skonsultuj się z psychologiem, psychiatrą lub pedagogiem. Razem ustalcie sposób działania. Możesz skorzystać również z pomocy fundacji działających na rzecz dzieci, które wesprą Cię w procesie wyciągnięcia Twojego dziecka z uzależnienia. Działaj nim będzie za późno!

 

Sprawdź też:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć