Warszawa

Pierwszy telefon dziecka - w jakim wieku?

Pierwszy telefon dziecka - w jakim wieku?

W rodzicielstwie przychodzi taki moment, kiedy pojawia się pytanie o pierwszy telefon dziecka. Kiedy? Dla jednych rodziców jest to prawdziwy problem - stają przed nie lada wyzwaniem i wieloma obawami. Drudzy cieszą się, ponieważ jest to dla nich znak, że to kolejny etap w dorastaniu ich pociech. W jednym, jak i drugim przypadku przed kupnem smartfonu rodzice powinni odpowiedzieć na kilka, fundamentalnych pytań.

 

Jakie są zalety posiadania telefonu komórkowego przez dziecko?

 

Po pierwsze stały kontakt z dzieckiem. Bez wątpienia dla rodzica będzie to najważniejszy argument. Kiedy pociecha jest już w takim wieku, kiedy jest gotowa na samodzielny powrót do domu ze szkoły lub z dodatkowych zajęć, kontakt telefoniczny z dzieckiem to wspaniałe rozwiązanie dla rodzica. Komfort psychiczny jaki daje możliwość zatelefonowania do dziecka w każdym momencie i sprawdzenia, czy wszystko u niego w porządku to coś bezcennego.

 

Po drugie, dziecko  uczy się odpowiedzialności oraz dbania o droższe rzeczy. Przed podarowaniem córce lub synowi telefonu, rodzic powinien wyjaśnić, że telefon nie jest tanią zabawką i należy go pilnować oraz szanować. Ponadto dziecko posiadając smartfon uczy się odpowiedzialności. Musi wiedzieć, że jeżeli nie naładuje wcześniej baterii w telefonie, nie będzie mogło z niego korzystać.

 

Telefon może uratować życie. Właśnie tego należy nauczyć młodego człowieka. Numery alarmowe, które w przyszłości mogą ocalić czyjeś zdrowie.

 

 

Druga strona medalu...

 

Posiadanie telefonu komórkowego przez dziecko, nieświadomego użytkownika, wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Tego rodzice obawiają się najbardziej. Dziecko może być narażone na przeładowanie bodźców. Dochodzi do tego poprzez ciągle wpatrywanie się w świecący ekran smartfona. Może to doprowadzić do problemów ze wzrokiem. Częste słuchanie muzyki, używając słuchawek może pogorszyć słuch u dziecka.

 

Pociecha może być narażona na cyberprzemoc. Niestety, jest ona coraz bardziej powszechna. Anonimowość w Internecie daje bezpodstawne poczucie bezkarności. Dzieci, które padły ofiarą cyberprzemocy mogą mieć problemy z zaufaniem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby rozmawiać z pociechą i uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z publikowaniem swoich zdjęć oraz zamieszczaniem nieodpowiednich postów w Internecie. Trzeba wyznaczyć granice: co można, a czego nie wolno dziecku robić.

 

Jaki powinien być pierwszy telefon dziecka?

 

Pierwszy telefon dziecka powinien być możliwie jak najprostszy w obsłudze. Powinien zawierać podstawowe funkcje, takie jak dzwonienie, możliwość pisania SMS. Dla wielu rodziców ważna jest funkcja GPS w telefonie dziecka, dzięki czemu będzie na bieżąco mógł sprawdzić, gdzie jego pociecha się znajduje, czy wyszła już ze szkoły, czy jest w umówionym miejscu.

 

Jeśli opiekun obawia się, że dziecko posiadając w telefonie dostęp do Internetu będzie narażone na niebezpieczeństwo, warto pomyśleć o blokadzie rodzicielskiej. Dzięki takiej funkcji rodzic ma pewność, że dziecko nie będzie zaglądać na strony, które nie są dla niego odpowiednie.

 

Telefon komórkowy - w jakim wieku?

 

Po rozpatrzeniu wszystkich, wyżej wymienionych kwestii, na myśl nasuwa się jedna odpowiedz - być może nie ma jednego, określonego wieku. Posiadanie pierwszego telefonu komórkowego to bardzo indywidualna kwestia. Zależy to od tego, jakie dziecko jest odpowiedzialne, wynika ze stylu życia oraz możliwości finansowych rodziców.

Trzeba więc samodzielnie rozważyć wszystkie za i przeciw takiej decyzji.

 

Autor: Kinga Pasek

 

Zobacz też:

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć