aNauczycielu! Zgłoś swoją szkołę do BaśnioBOJU!

Warszawa

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 7

Jako rodzice pragniemy, by nasze dzieci były szczęśliwe, znały swoją wartość i byśmy my sami w tej relacji byli szczęśliwi. Proces wychowania to jednak mnóstwo pytań i wyzwań. Hedvig Montgomery to psycholog z dwudziestoletnim stażem, która w Oslo prowadzi swój gabinet i pomaga rodzinom z problemami wychowawczymi. W książce Magia rodzicielstwa dzieli się swoją wiedzą i pokazuje jak być dobrym rodzicem (a właściwie wystarczająco dobrym, bo tyle wystarczy, by wychować szczęśliwie dziecko). Jak pisze, jednym z największych błędów rodziców jest przekonanie, że wychowanie dotyczy tylko tych momentów, kiedy dziecko zachowuje się źle. Autorka proponuje siedem kroków do wzajemnej bliskości, która stanowi klucz do udanych relacji rodzinnych i wzajemnego zrozumienia. Przygotowaliśmy dla Was cykl artykułów - codziennie przez siedem kolejnych dni przedstawiać będziemy poszczególne kroki, które pomogą Wam stać się lepszymi rodzicami. Recenzję książki znajdziecie tutaj, a kupicie ją pod linkiem.

 

Poprzednie artykułu z cyklu znajdziecie tutaj:

 

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 1

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 2

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 3 

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 4

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 5

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 6

 

 

W ostatnim rozdziale książki autorka zachęca rodziców, by przyjrzeli się własnym wzorcom. Dzieciństwo, wszystkie dotychczasowe doświadczenia utrwalają w nas pewne schematy zachowań, które uwidaczniają się szczególnie w trudnych momentach wychowania - nie zawsze zachowujemy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Można jednak spróbować zmierzyć się ze swoją ciemniejszą stroną i spojrzeć na siebie z dystansu. Nie jest to łatwe zadanie, jednak nagroda jaką niesie za sobą to bycie dojrzalszym rodzicem.

 

Hedvig Montgomery pisze, że doświadczenia z dzieciństwa determinują naszą wizję rodziny.

 

Jedni próbują stworzyć dla swoich dzieci idealny dom, są nadopiekuńczy lub zamartwiają się, gdy coś nie idzie po ich myśli. Inni starają się desperacko ochronić dzieci przed jakimkolwiek smutkiem, ponieważ w ich dzieciństwie było go zbyt wiele.

 

Podróż w głąb siebie, odkrycie wzorców, które nami kierują pozwolą spokojniej, z dystansem oceniać sytuację i inaczej reagować.

 

Jeśli mierzysz się z przeszłością, stajesz się bardziej otwarty i elastyczny wobec dziecka. To pomaga ci być świadomym rodzicem, takim jakim sam chciałbyś siebie widzieć (...) Twoje mechanizmy naprawcze to miłość i spojrzenie w głąb siebie.

 

Autorka krok po kroku pokazuje czytelnikowi, jak wyłączyć autopilota i jak stać się bardziej świadomym rodzicem. 

 

W rozdziale na temat wzorców rodzica poruszony zostaje też temat mediów społecznościowych oraz uzależnienia młodych ludzi od ekranu. Książka do kupienia tutaj.

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)