Warszawa

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 4

Jako rodzice pragniemy, by nasze dzieci były szczęśliwe, znały swoją wartość i byśmy my sami w tej relacji byli szczęśliwi. Proces wychowania to jednak mnóstwo pytań i wyzwań. Hedvig Montgomery to psycholog z dwudziestoletnim stażem, która w Oslo prowadzi swój gabinet i pomaga rodzinom z problemami wychowawczymi. W książce Magia rodzicielstwa dzieli się swoją wiedzą i pokazuje jak być dobrym rodzicem (a właściwie wystarczająco dobrym, bo tyle wystarczy, by wychować szczęśliwie dziecko). Jak pisze, jednym z największych błędów rodziców jest przekonanie, że wychowanie dotyczy tylko tych momentów, kiedy dziecko zachowuje się źle. Autorka proponuje siedem kroków do wzajemnej bliskości, która stanowi klucz do udanych relacji rodzinnych i wzajemnego zrozumienia. Przygotowaliśmy dla Was cykl artykułów - codziennie przez siedem kolejnych dni przedstawiać będziemy poszczególne kroki, które pomogą Wam stać się lepszymi rodzicami. Recenzję książki znajdziecie tutaj, a kupicie ją pod linkiem.

 

 

 

Poprzednie artykułu z cyklu znajdziecie tutaj:

 

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 1

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 2

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 3 

 

Dzisiaj zajmiemy się momentom kryzysowym w procesie wychowania. Autorka szczerze przyznaje, że wychowanie dziecka to wielkie wyzwanie. Nie zawsze jest różowo, a momenty kryzysowe zdarzają się wszystkim rodzicom. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wychowanie dzieci odbywa się codziennie, nie tylko w momentach kryzysowych. Autorka przestrzega przed surowym podejściem do dziecka - krzyk nigdy nie jest dobrym pomysłem. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, gdy nadejdzie kryzysowy moment, gdy dziecko źle się zachowa, wpadnie w histerię to próba zrozumienia jego emocji. Gdy to nam się uda, nasze dziecko poczuje się zrozumiane. Nie powinniśmy dopuszczać do pojawienia się dystansu między sobą a dzieckiem.

 

Gdy szaleje burza, bądź bezpieczną przystanią dla swojego dziecka - nie osądzaj, nie odsuwaj go od siebie. Dzieci, które pokazują, że mają problemy, potrzebują kontaktu.

 

Zadaniem rodzica jest znaleźć i nazwać emocję towarzyszącą dziecku i pokazać mu, że zawsze istnieje wyjście z sytuacji - złe emocje można wygasić i zastąpić pozytywnymi. Kluczem jest rozmowa. 

 

Dzieci, które będą rozmawiać o tym, co się wydarzyło, z czasem nauczą się lepiej radzić sobie z emocjami.

 

W kolejnym artykule dowiecie się, dlaczego warto dbać o związek. Książka do kupienia tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć