Warszawa

Książki na Czasie - Maj

Wakacje już tuż tuż! Wielu z Was snuje wakacyjne plany... Mamy nadzieję, że jest w nich także miejsce na dobre książki. Maj obfitował nie tylko w wielobarwne kwiaty, ale też i piękne publikacje dla dzieci!

 

Specjalnie dla Was przejrzeliśmy majowe nowości i przygotowaliśmy małe zestawienie!

 

Wszystkie nowości książkowe znajdziecie w:
DZIALE KSIĄŻKI - czasdzieci.pl/ksiazki

 

  NOWOŚCI:  

 

Miasto Złotej

Daniel Chmielewski

Magda Rucińska

 


W uporządkowanym, choć betonowym świecie żyje dziewczynka o imieniu Złota. Nie ma rodziców, nie chodzi do szkoły, ale wraz z dwójką wiernych przyjaciół podróżuje po szarych labiryntach pełnych szkła i stali. Złota nie wie, co to drzewa, ptaki, warzywa czy owoce, ale nie jest z tego powodu smutna, bo… nie wie, że może być. Pewnego dnia jej uporządkowany świat zmienia się, ponieważ gwałtownie zmienia się samo miasto. W miejscu, w którym do tej pory były drzwi lub chodniki postają ściany coraz wyższych budynków. Jakby tego było mało, trójka przyjaciół zauważa nieznaną dziewczynkę.


Jak skończy się ta opowieść określana, jako urbanistyczny horror dla najmłodszych? Zdradzimy tylko, że dobrze, a w szarym betonowym mieście pojawi się trochę zieleni. Złota zrozumie też nie tylko czym są kwiaty, drzewa i prawdziwa ziemia, ale pozna także takie pojęcia jak bunt i własna droga życia.


Poza niezwykłą opowieścią książka przyciąga niezwykłymi ilustracjami, które łączą się z treścią i bardzo sugestywnie ją przedstawiają.

 



Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy.

Anna Dziewit-Meller

 


Po (rewelacyjnej) części pierwszej, czas na jeszcze lepszą - drugą. Tym razem wraz z autorkami ruszamy w świat, a niezwykłe kobiety spotykajmy w pociągach, na wielkich linowcach, maleńkich samolotach, saniach, czy w drodze na Mount Everest.


Autorka - Anna Dziewit-Meller - posłużyła się konwencją gazety, więc w treści książki trafimy też na ogłoszenia drobne i recenzje. Krótkie rozdziały w wyczerpujący i interesujący sposób przedstawiają każdą z bohaterek. Uzupełnione są o mapy, czy ciekawostki z ich życia lub wyjaśnienia nieznanych słów.


Jeśli na pytanie o niezwykłe kobiety, przychodzi Wam na myśl tylko Maria Skłodowska-Curie i uważacie, że to zdecydowanie za mało, to ta książka jest dla Was. Czytajcie i poznawajcie historię kobiet. Bo warto!

 



Amela i Kuba. Wenecki spisek

Rafał Kosik

 


Amelii i Kuby nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ten duet jest gwarancja sukcesu. Możemy być pewni, że dwójka bohaterów wpakuje się kłopoty i samodzielnie będzie chciała z nich wykaraskać. Gdzie ich tym razem zaprowadzi ta strategia? Do sąsiada? Dalekiej cioci nad morzem? Nie… tym razem, aż do Wenecji! Dlaczego? Bo tam mieszka producent leku, który zażyła mała Mi, a teraz rosną jej włosy, nawet nie tam, gdzie powinny.


Cenimy książki Rafała Kosika za wartką akcję, plastyczny język i umiejętne wczucie się w potrzeby młodych odbiorców. „Wenecki spisek” to kolejny dobry przykład tych umiejętności. Serdecznie polecamy.

 



Wielka księga morskich zwierząt, wyd. Wilga

Yuval Zommer

 


Jeśli macie w domu fana morskich zwierząt to książka jest dla Was. Duże kolorowe ilustracje, krótkie teksty, ciekawostki i zadania do wykonania. Idealna do przeglądania, wertowania, wielokrotnego czytania z dzieckiem lub samodzielnie przez młodego czytelnika.

 

Tylko ostrzegamy: czytajcie wraz z dzieckiem lub sami (wieczorem, kiedy dziecko zaśnie;) żeby wiedzieć, czy młody miecznik ma zęby czy też nie i dlaczego rekiny muszą ciągle pływać.

 



Kot ma medal

Małgorzata Kur
Aleksandra Gołębiewska

 


Znacie już historie o bohaterskich psach - to teraz czas na koty!

Oto książka, w której poznacie niezwykłe wyczyny kota George - brytyjskiego marynarza, Siemiona, który gdzieś się zgubił, ale na szczęście znalazł czy Kiddo - członka aeroklubu. Nie zdradzimy Wam czym się wsławili - to przeczytacie sami, w opowieściach idealnych do wspólnego czytania przed snem.

 

Duże litery i przemykające przez strony postaci kotów przyciągają wzrok i mamy nadzieję, że tak jak i nam, przypadną Wam do gustu. Jesteśmy natomiast pewni, że już na zawsze zmienicie zdanie na temat kotów i spojrzycie na nie zupełnie inaczej. My już wiemy, że w tych słodkich, drzemiących i mruczących ciałach kryje się duża siła.

 



Momo, nie lubi podróży

Beata Sadowska

 


Momo, czyli pies z rasy Rodezjanów najbardziej na świecie lubi swoje legowisko. Nie lubi natomiast nowych miejsc, komarów czy śniegu, który mrozi łapy, nie lubi też podróży samochodem. Niestety jego państwo uwielbiają podróże i bardzo często wyruszają gdzieś w świat - do Grecji czy na Mount Blanc. Co może zrobić Momo? Przecież są rodziną i bardzo się kochają, więc wszędzie muszą być razem.


Czytając książkę Beaty Sadowskiej dzieci będą mogły utożsamić się tytułowym psem - jak on pokonać własne lęki i przezwyciężyć niechęć, wyjść z kręgu własnych przyzwyczajeń i nauczyć się czegoś nowego.


Pełna kolorowych, całostronicowych ilustracji książka oraz krótkie teksty przypadną do gustu małym czytelnikom. „Momo” to także dobra książka do nauki samodzielnego czytania i nowych pojęć. Czytelnicy dowiedzą się np. co to są dzioby nart lub jadalne glony.

 



Zguba Zębiełków

Tomasz Samojlik

 


Czwarty tom przygód o ryjówce, czyli czwarty powód do radości dla fanów twórczości Tomasza Samojlika. Jeśli myślicie, że tym razem autor oszczędził swoim bohaterom przygód i być może będzie nudno - to jesteście w błędzie - nudno z pewnością nie będzie! Nad spokojną Dolinę Ryjówek nadciąga inwazja amerykańskich norek, pożar, a do tego zima. Czy Dobrzyk sprostał tym wszystkim wyzwaniom? Przeczytajcie sami 115 stron tej z jednej strony mrożącej krew, a z drugiej rozgrzewającej do czerwoności historii.


W bonusie otrzymacie też solidną porcję wiedzy o zwierzętach.

 



Trzymaj mnie mocno

Jane Chapman

 


Do kogo możemy powiedzieć: "Trzymaj mnie mocno!"? Do mamy? Do przyjaciela? Mała wydra Miki miała to szczęście, że najpierw mocno trzymała ją w swoich ramionach mama, a kiedy ta musiała opuścić swoją córeczkę, by ruszyć na poszukiwanie jedzenia, zostawała ze swoim przyjacielem i też mocno trzymali się za łapki.


Jednak pewnego dnia rozpętała się wielka burza, a małe wydry były daleko od swoich mam. Czy siła ich małych łapek przetrwała wielkie fale i czy udało się im wyjść z tego cało? Podpowiemy, że tak, ale przeczytajcie tę książkę koniecznie. To ciepła opowieść o sile wspólnoty oraz o tym, że razem zawsze jest lepiej.


„Trzymaj mnie mocno” to również piękne ilustracje, dzięki którym dosłownie zanurzamy się w morskich falach.

 



Królik Franek

Marta Krzemińska

 

 


Królik Franek to seria książeczek dla przedszkolaków przedstawiająca różne sytuacje, z którymi muszą niekiedy mierzyć się dzieci w tym wieku. W recenzowanych przez nas tytułach poruszane są tematy zabrania czyjeś własności czy nieśmiałości.


W bardzo obrazowy sposób zestawione są emocje zarówno Franka, który pożyczył bez pytania telefon, jak i poszkodowanej siostry. Dowiadujemy się w jak trudnej sytuacji znajdują się nieśmiałe dzieci, ale też tego, jak reagować na ich zachowanie. Pytania na końcu książeczki to naszym zdaniem strzał w dziesiątkę, pozwolą na zrozumienie problemu i prawidłową reakcję. Serdecznie polecamy.

 



Dino bambino

Sylwia Chutnik, Mirella von Chrupek

 

 

Piękna, lekko surrealistyczna opowieść o dinozaurce, która zgubiła się wypadając z torebki swojej Pani. Mistrzowska fabuła Sylwii Chutnik to zaproszenie do świata wyobraźni... na przykład takiego, jaki tworzy Mirella von Chrupek. Warto ją przeczytać.

 



Jacek i Agatka

Wanda Chotomska
Adam Kilian

W latach 60. XX wieku duet Jacek i Agatka, czyli bohaterowie telewizyjnej dobranocki gromadzili przed telewizorami tysiące dzieci. Z wypiekami na twarzy śledziły one perypetie dwóch pacynek. Mimo ogromnej popularności Jacek i Agatka nigdy nie doczekali się książkowego wydania swoich przygód. Na szczęście teraz wydawnictwo Wilga postanowiło to zmienić.


Dziadkowie, rodzice i dzieci będą mogli wspominać własne dzieciństwo lub wprowadzać nowe pokolenia w świat pełen przyjaźni, przygód i nieograniczonej wyobraźni. Zapraszamy do czytania opowieści o bocianie lecącym do Egiptu, kocie w butach (choć zupełnie nie przypomina tego z baśni).

 



Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel

Patrycja Zarawska

 


Pewnego dnia zamiast nauczycielki-praktykantki w szkole zjawia się podejrzany facet, który bardzo kiepsko udaje nauczyciela. Trójka dzieci, która nie pojechała na wycieczkę nie daje się oszukać i szybko odkrywa spisek. Czego szuka w szkole tajemniczy gość? Tego oczywiście Wam nie zdradzimy, nie chcemy odbierać Wam przyjemności odkrywania u siebie zdolności detektywistycznych. Tak, tak! Każdy z Was może zostać detektywem, a nowa seria wydawnictwa Wilga ułatwi Wam to zadanie. Bo w książce znajdziecie wiele podpowiedzi jak rozwijać swoją spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia.

 


 

Zobacz także: 


Hania Humorek. Wielka księga wyzwań - Megan McDonald >>

Ambaras - Tomasz Samojlik >>
1, 2, 3...Trojaczki! - Nicole Lambert >>
Trojaczki. Mniam, mniam - Nicole Lambert >>
Trojaczki w Paryżu - Nicole Lambert >>
Best Seler i zagadka znikających warzyw - Mikołaj Marcela >>
Nic o nas bez nas. Dzieci i ich prawa - Artur Maciak >>
Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat - Artur Maciak >>
Notatki z rodzicielstwa bliskości >>
Kto przytuli Misia Tulisia? - David Melling >>
Kroniki Archeo. Oko węża - Agnieszka Stelmaszyk >>
A każdy widział kota - Brendan Wenzel >>
Borka i Sambor. Myszy - Elżbieta Żukowska, Karol Kalinowski >>
Pamiętnik ciąży >>
Weronika i zombie - Marcin Szczygielski >>

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć