Książki dla dzieci » Best Seler i zagadka znikających warzyw

Best Seler i zagadka znikających warzyw
PATRONAT CzasDzieci.pl

Best Seler i zagadka znikających warzyw

Wiek dziecka: od 7 do 12 lat
Ocena: 5.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-08-06509-9

Poznaj duchowe życie warzyw. Odwiedź "Zwierzogród" w wersji vege!

 

Niezwykła powieść grozy i kryminał dla najmłodszych w jednym!

Tej nocy niemal całe Jarzynowo przybyło na urodziny Melki Brukselki. Miejscowy bajarz, Hilary Czosnek, do późnego wieczora zabawia młode warzywka swoimi opowieściami grozy o wampiju. Nie wszyscy ich jednak słuchają. Najstarsza siostra Melki, nastoletnia Anielka, wybiera się na imprezę do koleżanki i… przepada bez śladu.

Spokojne miasteczko tylko raz było świadkiem tak dramatycznych wydarzeń, kiedy zniknęła Malina Pomidor. Tamtej sprawy nigdy nie rozwiązano. Tym większa odpowiedzialność ciąży na Best Selerze, synu dawnego szeryfa, czuwającym nad bezpieczeństwem w Jarzynowie.

Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Na jaw wychodzą wstydliwe sekrety mieszkańców Jarzynowa. Znikają kolejne warzywa… Równolegle własne, niebezpieczne śledztwo prowadzą trzy młodsze siostry Anielki. Czy Best Seler zdoła je uratować?

„Każdy myśli sobie: pomidor, brukselka, seler, cóż bardziej pospolitego? Jednak gdy przeczytacie tę książkę, zupełnie inaczej na nie spojrzycie. Okaże się bowiem, że warzywa prowadzą fascynujące życie!” – mówi dziadek Hubert, wręczając swoim wnuczkom niezwykłą księgę Best Seler i tajemnica znikających warzyw... Dziewczynki czeka pełna wrażeń, nieprzespana noc, czego i Wam – drodzy czytelnicy – życzymy.

 

Mikołaj Marcela - pisarz, nauczyciel akademicki (prowadzi zajęcia i warsztaty z teorii fabuły, pisania artystycznego i kultury popularnej), autor tekstów piosenek, specjalista z zakresu popkultury, literatury grozy i Jamesa Bonda. Współautor i współkoordynator kierunku sztuka pisania na Uniwersytecie Śląskim. Publikował m.in. w czasopismach: „Teksty Drugie”, „Czas Kultury”, „Kultura Popularna”, „FA-art”. Eseje jego autorstwa ukazały się także w leksykonach Bond i Wampir. Ma na swoim koncie także dwie powieści z pogranicza fantastyki i grozy dla dorosłych. Prywatnie fan seriali i zdrowego trybu życia. W wolnych chwilach prowadzi bloga kulinarnego Kuchnia Dr. Marceli. Mieszka w Katowicach.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Best Seler i zagadka znikających warzyw)

Recenzja rodzica
Best Seler, czyli Sherlock pełen witamin

Powieść grozy czy kryminał to gatunki należące do literatury egalitarnej, od początku swego istnienia cieszące się ogromną popularnością. Obecnie literatura dla dorosłych, w tym także, co szczególnie miło zaznaczyć, literatura polska, może się poszczycić ogromnym dorobkiem współczesnych pisarzy w tej dziedzinie. Na rozmaitych targach książki autorzy kryminałów i powieści z dreszczykiem są otaczani przez rzesze fanów, produkcje telewizyjne i internetowe zdecydowanie poprawiają swoją jakość, by zadowolić coraz bardziej wybredne gusta odbiorcy. A najważniejszym odbiorcą, którego ciężko nabrać na plewy, zawsze pozostanie grupa najmłodszych czytelników. Z propozycją dla nich wyszedł właśnie Mikołaj Marcela, tworząc wedle zapowiedzi „Vege kryminał dla dzieci w każdym wieku” o – oby wieszczącym sukces wydawniczy – zabawnym tytule „Best Seler i zagadka znikających warzyw”. Powieść wyszła za sprawą Wydawnictwa Literackiego.
Mikołaj Marcela, badacz literatury i popkultury, a także twórca horroru i kryminału dla dorosłych, tym razem tworzy przestrzeń, do której bez obaw można zaprosić młodszych czytelników – choć w mojej ocenie nie tych najmłodszych; akcja jest konstruowana na tyle umiejętnie, by stworzyć prawdziwe napięcie i poczucie grozy, z którym młodsze i bardziej wrażliwe dzieci mogą sobie nie poradzić, nawet, gdy to będzie wspólna lektura rodzinna. Autor zaprasza do Jarzynowa, miasteczka, w którym prawa strzeże młody Best Seler, będący połączeniem Johnego Brawo i Sherlocka Holmesa. Mieszkańcami Jarzynowa są wyłącznie warzywa, które wiodą spokojne życie, racząc się solami mineralnymi, leżakując po nich, by w dobrych warunkach dać czas fotosyntezie, nikt nie myśli nawet, by opuścić swoją miejscowość, jest tak akuratna i wystarczająca. Nikt nie wychyla się poza las, wierząc, że rodzinna mieścina zapewnia wszystkim bezpieczeństwo – przypomina to nieco filmową „Osadę” lub kontrolowaną pod każdym kątem społeczność w „Truman Show”. Jarzynowe dzieci lubią słuchać opowieści o wampijach, które wysysają sok z młodych warzyw, ale jest to jedyna rozrywka, która może nieco podnosić ciśnienie w ich solach; na więcej emocji w Jarzynowie nie można liczyć. Do czasu, gdy znika kilka młodych dziewcząt. Best Seler zaczyna łączyć tę sprawę z tajemniczym zaginięciem Maliny Pomidor przed laty. I nagle w mieście zaczyna się robić groźnie, wszyscy odczuwają niepokój, szybko zrzucają ewentualne podejrzenia na innych, odzywają się wyciszone dotąd uprzedzenia i konflikty. Best Seler dostaje do pomocy młodego naukowca w osobie Bartłomieja Brokuła, przypominająceego towarzyszącego nieodłącznie Sherlockowi doktora Watsona. Idąc po nitce do kłębką i po śladach soku do butelki, trafiają na coraz większą liczbę przesłanek, dedukując możliwe rozwiązania, jak na klasyczną powieść detektywistyczną przystało. Momentami jest naprawdę groźnie. Zakończenie jest zaskakujące, nie da się go zawczasu przewidzieć, gra prowadzona jest jednocześnie na wielu planach.
Powieść Marcela jest jednocześnie klasycznym kryminałem i jego dekonstrukcją, opowieścią detektywistyczną i jej parodią. Autor świadomie bawi się z czytelnikiem w gry intertekstualne, pozostawia ślady cytatów filmowych, literackich i ogólnie kulturowych, co powoduje niejednokrotnie rozbudowany efekt komiczny. Powieść rozpoczyna się cytatem z epopei o Jarzynowie autorstwa wieszcza Adama Bakłażana - Inwokacją na temat piękna miasta (pisaną, a jakże, 13.zgłoskowcem), pojawiają się cytaty z Szekspira, nawiązania do Frankensteina i Sherlocka Holmesa, a nawet Star Wars, dziennikarz Mariusz Jakub Bób „Pisze, jak jest” - na wzór znanego publicysty Mariusza Maxa Kolonki który „Mówi, jak jest”, dzieci grają w „Vegepoly”, „Sadowników z Jarzynowa” i „Pekińczyka”. Best Seler staje naprzeciwko przestępcy niczym pewien szeryf, pojedynkujący się w samo południe, jest bohaterem przypominającym detektywów z filmów noir, choć posługuje się cytatami z amerykańskich współczesnych filmów policyjnych. Imiona postaci, a także ich wygląd, oddany świetnie przez Małgorzatę Flis, to jedna wielka zabawa z rymem, kształtem i sensem, wzbudzająca efekt komiczny.
Powieść Mikołaja Marceli jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, które będą dobrze bawić się poznając kolejne etapy intrygi oraz dla ich starszych przyjaciół i rodziców, którzy zrozumieją wszystkie konteksty zawarte w powieści. Styl autora przypomina nieco pisarstwo Joanny Chmielewskiej, choć ubranie całości w szaty vege z pogranicza fantastyki i kryminału daje powieści nową jakość.

 

Anna Barasińska 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Pięknie wydane-klasyczne baśnie
Recenzja rodzica (Klaudia Osińska)

Pięknie wydane-klasyczne baśnie

Książka: Baśnie. Hans Christian Andersen
Kamyk w bucie...
Recenzja CzasDzieci.pl (Agnieszka Karp-Szymańska)

Kamyk w bucie...

Książka: Leo i czerwony automat
Piernikowa Emi
Recenzja rodzica (Anna Barasińska)

Piernikowa Emi

Książka: Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Idą święta
Lekcja historii, która chwyta za gardło...
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Lekcja historii, która chwyta za gardło...

Książka: Kotka Brygidy
O zaginionej sztuce pisania listów
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz )

O zaginionej sztuce pisania listów

Książka: Listy od Feliksa - nowe przygody
więcej recenzji

Książki nagrodzone

A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019