Kraków » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują » Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Baranki Dzieciom - nasza relacja!powiększ

Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Patronat CzasDzieci.pl
Dzieci od 4 roku

Czy pamiętacie małe kina studyjne? Były takie w dużych miastach, czasem w każdej dzielnicy, były w małych miasteczkach. Każdy, kto miał gdzieś swoje ukochane kino, do którego chodził, do dziś pamięta jego kolor, zapach, czasem jakiś nic nie znaczący detal. W Krakowie chodziło się do „Uciechy”, „Warszawy”, „Wandy”, „Związkowca” i wspaniałych kin nowohuckich.

 

Większość z tych kin, choć miała przedwojenny rodowód, już nie istnieje. W mojej głowie pozostanie za zawsze przepiękna mozaika z nieistniejącego od lat kina „Wanda”. Pamiętam światło, w które się zanurzaliśmy, wychodząc na ulicę prosto z ciemnej sali, gdzie odbywała się projekcja – zderzenie magicznej chwili, która chciałoby się, żeby trwała wiecznie z codziennością, do której trzeba wrócić. Jako dziecko w „Wandzie” widziałam „Akademię Pana Kleksa” i „Niekończącą się opowieść”.

 

Te wspomnienia wróciły do mnie, kiedy wybrałam się z synem na niedzielny seans Baranki dzieciom. „Baranki” to cykl cotygodniowych projekcji filmowych, podczas których pokazywane są filmy dla dzieci, należące do kanonu polskiej animacji. Po projekcji odbywają się krótkie warsztaty – plastyczne, muzyczne lub ruchowe, inspirowane bajkami, które są prezentowane danego dnia. My trafiliśmy na cykl o znanym każdemu polskiemu dziecku i bez wątpienia kultowym Reksiu.

 

Baranki Dzieciom to cykl międzypokoleniowy. I dorosły może tu znaleźć coś dla siebie. Całkiem uniwersalna opowieść o prostolinijnym Reksiu – pielęgniarzu, który na własnych błędach uczy się, jak asertywnie zadbać o siebie, okazuje się w sam raz dla niejednego dorosłego. Podobnie ironiczny odcinek o Reksiu – malarzu, który przypadkiem zostaje artystą, bo malunek, jaki wyszedł spod psiej łapy, dorównuje dziełu niejednego malarza artysty, uprawiającego sztukę nowoczesną.

 

Mimo tego, że „Reksio” ma pięćdziesiąt lat, ciągle śmieszy i cieszy małych widzów – tak przynajmniej wynikało z reakcji tłumu na sali kinowej. Tego dnia pękała ona w szwach, a niektórym nawet nie udało się zmieścić. Po projekcji dzieci mogły wyciąć i pokolorować swoją pacynkę (oczywiście z Reksiem w roli głównej) na warsztatach „Sztukolotni”.

 

Mimo tego, że w dobie internetu na wyciągnięcie ręki mamy wszystko, co chcemy, prawdziwe, studyjne kino to jednak ciągle magia. Szczerze wszystkim polecam niedzielny seans w Kinie pod Baranami – dla dzieci będzie on zabawny i przyjemny, a dla dorosłych stanie się nostalgiczną podróżą do lat dziecięcych.

 

Olga Płuciennik

Olga Płuciennik

Mama pojedyncza, członkini białoprądnickiego MamaTonu
W wolnym czasie lubi jeździć na rowerze i poznawać historie miejsc i ludzi. Odkąd została mamą, działa społecznie, bo wierzy, że dzięki temu świat będzie lepszym miejscem do życia.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują
Happening Cracovia Danza - relacja

Happening Cracovia Danza - relacja

Tanecznym krokiem, wspólnie z przechodniami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk, Balet przywołał wiosnę, która trochę nieśmiało przedzierała się promieniami słońca przez chmury. więcej »
Baranki Dzieciom - nasza relacja!
Patronat CzasDzieci.pl

Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Dzieci od 4 roku
Prawdziwe, studyjne kino to jednak ciągle magia. Szczerze wszystkim polecam niedzielny seans w Kinie pod Baranami – dla dzieci będzie on zabawny i przyjemny, a dla dorosłych stanie się nostalgiczną podróżą do przeszłości. więcej »
Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Czy gniewosz się na kogoś gniewa? Ssak to, gad czy inne licho? Czy jerzyki to małe jeże? A modraszek? Kim jest? Ktoś go widział? więcej »
Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja

Nie ma zimy bez teatru! Od ponad dwudziestu lat w czasie zimowych ferii młodzi Krakowianie zasiadają na widowni Nowohuckiego Centrum Kultury. Tegoroczna edycja trwa od 30 stycznia do 10 lutego, a w programie prócz 10 przedstawień zaprezentowanych przez grupy teatralne z całej Polski więcej »
Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów
Patronat CzasDzieci.pl

Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów

Dzieci od 6 lat
Kim były Kasylda i Leonora? Jak odgaduje się ukryte hasła? Co mieściło się na starej mapie, a co oznaczały tajemnicze cyfry w notesie? My już wiemy, bo byliśmy na spacerze detektywistycznym z Fishką! więcej »
Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

W przedświąteczną sobotę, 17 grudnia, w Klubie „Jędruś” w Nowej Hucie rodziny z dziećmi, młodzież i mieszkańcy Nowej Huty miały okazję posłuchać i zaśpiewać bożonarodzeniowe kolędy w języku bułgarskim, ukraińskim i polskim. więcej »
Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja

Podczas gdy opiekunowie oglądali "Jasieńskiego", najmłodsi uczestniczyli w kreatywnych warsztatach w sali obok. Co się tam działo? Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

To najbardziej słodkie warsztaty w Krakowie! A pracom nad własną tabliczką czekoladą towarzyszą niezwykłe (i bardzo apetyczne!) opowieści. Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Dinozaury na dużym ekranie
Patronat CzasDzieci.pl

Dinozaury na dużym ekranie

Jeśli późnym piątkowym popołudniem tłumy zmierzają w kierunku Kina Kijów, to znak, że zaraz zacznie się Małopolska Noc Naukowców! więcej »
Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016
Patronat CzasDzieci.pl

Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016

Portal czasdzieci.pl nie jest już maluchem po omacku stawiającym kroki, ale poważnym 10-latkiem, który wie, czego chce i kim chce zostać jak dorośnie. Za to Słoneczniki 2016 jest już liczącym się plebiscytem na najlepsze inicjatywy dla dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019