Kraków » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują » Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Baranki Dzieciom - nasza relacja!powiększ

Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Patronat CzasDzieci.pl
Dzieci od 4 roku

Czy pamiętacie małe kina studyjne? Były takie w dużych miastach, czasem w każdej dzielnicy, były w małych miasteczkach. Każdy, kto miał gdzieś swoje ukochane kino, do którego chodził, do dziś pamięta jego kolor, zapach, czasem jakiś nic nie znaczący detal. W Krakowie chodziło się do „Uciechy”, „Warszawy”, „Wandy”, „Związkowca” i wspaniałych kin nowohuckich.

 

Większość z tych kin, choć miała przedwojenny rodowód, już nie istnieje. W mojej głowie pozostanie za zawsze przepiękna mozaika z nieistniejącego od lat kina „Wanda”. Pamiętam światło, w które się zanurzaliśmy, wychodząc na ulicę prosto z ciemnej sali, gdzie odbywała się projekcja – zderzenie magicznej chwili, która chciałoby się, żeby trwała wiecznie z codziennością, do której trzeba wrócić. Jako dziecko w „Wandzie” widziałam „Akademię Pana Kleksa” i „Niekończącą się opowieść”.

 

Te wspomnienia wróciły do mnie, kiedy wybrałam się z synem na niedzielny seans Baranki dzieciom. „Baranki” to cykl cotygodniowych projekcji filmowych, podczas których pokazywane są filmy dla dzieci, należące do kanonu polskiej animacji. Po projekcji odbywają się krótkie warsztaty – plastyczne, muzyczne lub ruchowe, inspirowane bajkami, które są prezentowane danego dnia. My trafiliśmy na cykl o znanym każdemu polskiemu dziecku i bez wątpienia kultowym Reksiu.

 

Baranki Dzieciom to cykl międzypokoleniowy. I dorosły może tu znaleźć coś dla siebie. Całkiem uniwersalna opowieść o prostolinijnym Reksiu – pielęgniarzu, który na własnych błędach uczy się, jak asertywnie zadbać o siebie, okazuje się w sam raz dla niejednego dorosłego. Podobnie ironiczny odcinek o Reksiu – malarzu, który przypadkiem zostaje artystą, bo malunek, jaki wyszedł spod psiej łapy, dorównuje dziełu niejednego malarza artysty, uprawiającego sztukę nowoczesną.

 

Mimo tego, że „Reksio” ma pięćdziesiąt lat, ciągle śmieszy i cieszy małych widzów – tak przynajmniej wynikało z reakcji tłumu na sali kinowej. Tego dnia pękała ona w szwach, a niektórym nawet nie udało się zmieścić. Po projekcji dzieci mogły wyciąć i pokolorować swoją pacynkę (oczywiście z Reksiem w roli głównej) na warsztatach „Sztukolotni”.

 

Mimo tego, że w dobie internetu na wyciągnięcie ręki mamy wszystko, co chcemy, prawdziwe, studyjne kino to jednak ciągle magia. Szczerze wszystkim polecam niedzielny seans w Kinie pod Baranami – dla dzieci będzie on zabawny i przyjemny, a dla dorosłych stanie się nostalgiczną podróżą do lat dziecięcych.

 

Olga Płuciennik

Olga Płuciennik

Mama pojedyncza, członkini białoprądnickiego MamaTonu
W wolnym czasie lubi jeździć na rowerze i poznawać historie miejsc i ludzi. Odkąd została mamą, działa społecznie, bo wierzy, że dzięki temu świat będzie lepszym miejscem do życia.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują
Happening Cracovia Danza - relacja

Happening Cracovia Danza - relacja

Tanecznym krokiem, wspólnie z przechodniami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk, Balet przywołał wiosnę, która trochę nieśmiało przedzierała się promieniami słońca przez chmury. więcej »
Baranki Dzieciom - nasza relacja!
Patronat CzasDzieci.pl

Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Dzieci od 4 roku
Prawdziwe, studyjne kino to jednak ciągle magia. Szczerze wszystkim polecam niedzielny seans w Kinie pod Baranami – dla dzieci będzie on zabawny i przyjemny, a dla dorosłych stanie się nostalgiczną podróżą do przeszłości. więcej »
Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Czy gniewosz się na kogoś gniewa? Ssak to, gad czy inne licho? Czy jerzyki to małe jeże? A modraszek? Kim jest? Ktoś go widział? więcej »
Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja

Nie ma zimy bez teatru! Od ponad dwudziestu lat w czasie zimowych ferii młodzi Krakowianie zasiadają na widowni Nowohuckiego Centrum Kultury. Tegoroczna edycja trwa od 30 stycznia do 10 lutego, a w programie prócz 10 przedstawień zaprezentowanych przez grupy teatralne z całej Polski więcej »
Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów
Patronat CzasDzieci.pl

Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów

Dzieci od 6 lat
Kim były Kasylda i Leonora? Jak odgaduje się ukryte hasła? Co mieściło się na starej mapie, a co oznaczały tajemnicze cyfry w notesie? My już wiemy, bo byliśmy na spacerze detektywistycznym z Fishką! więcej »
Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

W przedświąteczną sobotę, 17 grudnia, w Klubie „Jędruś” w Nowej Hucie rodziny z dziećmi, młodzież i mieszkańcy Nowej Huty miały okazję posłuchać i zaśpiewać bożonarodzeniowe kolędy w języku bułgarskim, ukraińskim i polskim. więcej »
Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja

Podczas gdy opiekunowie oglądali "Jasieńskiego", najmłodsi uczestniczyli w kreatywnych warsztatach w sali obok. Co się tam działo? Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

To najbardziej słodkie warsztaty w Krakowie! A pracom nad własną tabliczką czekoladą towarzyszą niezwykłe (i bardzo apetyczne!) opowieści. Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Dinozaury na dużym ekranie
Patronat CzasDzieci.pl

Dinozaury na dużym ekranie

Jeśli późnym piątkowym popołudniem tłumy zmierzają w kierunku Kina Kijów, to znak, że zaraz zacznie się Małopolska Noc Naukowców! więcej »
Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016
Patronat CzasDzieci.pl

Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016

Portal czasdzieci.pl nie jest już maluchem po omacku stawiającym kroki, ale poważnym 10-latkiem, który wie, czego chce i kim chce zostać jak dorośnie. Za to Słoneczniki 2016 jest już liczącym się plebiscytem na najlepsze inicjatywy dla dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga...  

Wydarzenie Na Czasie

Małopolskie Dni Książki 2019 - Książka i Róża

Małopolskie Dni Książki 2019 - Książka i Róża

W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie biorą udział księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa  

Temat na Czasie

Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw

Jak rozmawiać z dziećmi o ekologii? Jak uczyć dbania o środowisko? Jak sprawić, żebyśmy to nie my musieli przypominać dzieciom np. o niemarnowaniu wody, ale żeby one same domagały się tego od nas? Polecamy znakomitą proekologiczną książkę "Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw".   

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019