Kraków

Świat zmyślony - wystawa ilustracji w Dworku Białoprądnickim

Świat zmyślony - wystawa ilustracji w Dworku Białoprądnickim

Wyruszcie do świata pełnego kolorów, krasnoludków i marzeń! Od 13 października do 6 grudnia 2023 r. w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie można oglądać wystawę ilustracji i plakatów Macieja Szymanowicza, która towarzyszy Festiwalowi Małej Literatury. To niezwykła gratka dla dużych i małych miłośników książkowych ilustracji! Na wernisaż i spotkanie z autorem zapraszamy w piątek, 13 października 2023 r., o godz. 18.00.

 

Wystawa Świat zmyślony

 

Czy świat zmyślony nie może być prawdziwy? Może najpierw po prostu trzeba coś sobie zmyślić, by później po to sięgnąć? Ilustracje Macieja Szymanowicza przenoszą w świat oryginalnej kreski, bogactwa koloru i… nieskrępowanej wyobraźni. Bo czy wszystkie marzenia, dalekie podróże czy wielkie wynalazki nie mają swojego początku w naszych głowach – w naszej wyobraźni? Wszyscy mamy taką magiczną moc wymyślania historii, które czasami stają się rzeczywistością.

 

Na wystawie obok ilustracji książkowych zobaczymy także plakaty teatralne.

 

plakat teatralny

 

 

 

O autorze, Macieju Szymanowiczu

Maciej Szymanowicz ilustruje i projektuje książki, zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 roku zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę Najmniejszy słoń świata.

 

Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem Praga gada. O wojnie! W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu Rok w…. zatytułowaną Rok w Krainie Czarów.

 

Za ilustracje do Asiuni Joanny Papuzińskiej Maciej Szymanowicz otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za Wszystkie moje mamy Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014), a książka Marzenia. Fakty, mity, głupoty zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki (2023).

 

 

Wystawa czynna od 13 października do 6 grudnia 2023 r.

Galeria Zajazd (ul. Białoprądnicka 3)

 

Więcej: https://fml.dworek.eu/2023/10/07/1611/

 

Mat. organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć