Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest "magia". Już sam tytuł koncertu jest zimowy i magiczny, otula słuchacza niezwykłą tajemnicą. Muzyka od samego początku wprowadza słuchacza w tajemniczy świat, a kolejne etapy widowiska muzycznego odkrywają 60-letnią historię krakowskiej legendy.
Wszystko to potęguje fakt, iż Piwnica pod Baranami obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia, co każe spodziewać się dodatkowych niespodzianek na koncercie. Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino – to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom Piwnicy. Jej spektakle gromadzą od wielu lat tysiące widzów pragnących zatopić się w nastrój krakowskiej cyganerii i magiczny świat sztuki.
Zespół Piwnicy rozpoczął 60. sezon działalności, kultywując w swoim przesłaniu najlepsze wzorce europejskiego kabaretu, rodzimych teatrzyków przedwojnia, jak i tego bardziej współczesnego. Wszystkie utwory to oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, do tekstów Dymnego, Nowaka, Długosza, Wójtowicza i innych.
Ten niezwykły występ - który już od 20 lat przygotowują twórcy i kompozytorzy związani z Piwnicą, co roku prezentując nowy repertuar - będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu ponad 30-osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami. Piwniczni artyści i ich przyjaciele, za sprawą Piotra Skrzyneckiego i Janiny Garyckiej, prawie od początku istnienia kabaretu spotykali się przynajmniej dwa razy do roku: na tradycyjnym jajeczku wielkanocnym i bożonarodzeniowym opłatku. Przed złożeniem sobie życzeń, dla wywołania bardziej świątecznego nastroju, śpiewano dwie, trzy kolędy, i to tradycyjne. Z czasem, artyści oraz kompozytorzy wraz z poetami, zaproponowali własne. Kiedy nazbierało się ich tyle, że mogli wystąpić z pełnym koncertem, rozpoczęli kolędowanie po kraju i świecie, co czynią do dziś. Kolędy wprowadzają nas w klimat bogatych galicyjskich wieczorów świątecznych.
Termin: 29.12.2023 r.
Źródło: materiały organizatora