Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Masturbacja u 5-latki

Dzień dobry,

niepokoi mnie zachowanie 5-letniej córki związane z dotykaniem jej miejsc intymnych. Zauważyłam to już w wieku ok. 4 lat, ale było to sporadyczne, więc starałam się odwrócić uwagę bądź delikatnie powiedzieć, że to nieładne zachowanie. Natomiast teraz wymienione wyżej zachowanie przybrało na sile... Do tego stopnia, że zwróciła mi uwagę Pani w przedszkolu. Najczęściej dziecko masturbuje się w chwili, kiedy jest czas na odpoczynek, tzn. dzieci leżą na podłodze przez ok. 10-15 minut. Dziecko wówczas leży na brzuszku. Próbowałam zwrócić uwagę spokojnie, że to nieładnie w obecności innych, że to intymna część itp... Prowadziłam rozmowy w domu z dzieckiem, gry pozwalające poznać budowę ciała ludzkiego i różnice między płciami... Bez skutku. Muszę dodać, że zachowanie to ma miejsce raczej tylko w przedszkolu, w domu bacznie obserwuję córkę i nie zauważyłam podobnego zachowania. Proszę o radę, wskazówkę... Jestem mocno zaniepokojona tym zachowaniem. Muszę także dodać, że kiedy zwróciłam córce uwagę w domu w związku z zachowaniem, była zaskoczona informacją, że ja o tym wiem. Córka jest dzieckiem bardzo lubianym, bystrym, nie sprawiającym większych problemów wychowawczych.

Magdalena
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


skoro sytuacja ma miejsce tylko w czasie odpoczynku w przedszkolu, prawdopodobnie nie jest to problem o dużym nasileniu. Proszę spróbować w uzgodnieniu z wychowawczyniami wprowadzić jakąś aktywność zastępczą, która odwróci uwagę dziewczynki. Może to być np. zadanie polegające na policzeniu wzorków na dywanie, znalezieniu szczegółów na obrazku itp. Dowolność zadania jest duża, byle dziecko miało zaangażowaną głowę. Być może w ten sposób po kilku tygodniach problem się skończy sam.


Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: masturbacja dziecięca

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Nowinki

Dylematy mamy i taty. Czyli co zrobić z dzieckiem, gdy kończy się urlop macierzyński.

Dylematy mamy i taty. Czyli co zrobić z dzieckiem, gdy kończy się urlop macierzyński.

Gdy zapada decyzja o powrocie mamy do pracy, szczególnie ważne jest to, co zrobimy z dzieckiem. Musimy to bardzo starannie przemyśleć i...  
Vademacum rodzica Briana Tracy

Vademacum rodzica Briana Tracy

Idea integralnego rozwoju bazuje na fundamentalnej wiedzy o człowieku w kontekście 4 sfer.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019