Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Masturbacja u 5-latki

Dzień dobry,

niepokoi mnie zachowanie 5-letniej córki związane z dotykaniem jej miejsc intymnych. Zauważyłam to już w wieku ok. 4 lat, ale było to sporadyczne, więc starałam się odwrócić uwagę bądź delikatnie powiedzieć, że to nieładne zachowanie. Natomiast teraz wymienione wyżej zachowanie przybrało na sile... Do tego stopnia, że zwróciła mi uwagę Pani w przedszkolu. Najczęściej dziecko masturbuje się w chwili, kiedy jest czas na odpoczynek, tzn. dzieci leżą na podłodze przez ok. 10-15 minut. Dziecko wówczas leży na brzuszku. Próbowałam zwrócić uwagę spokojnie, że to nieładnie w obecności innych, że to intymna część itp... Prowadziłam rozmowy w domu z dzieckiem, gry pozwalające poznać budowę ciała ludzkiego i różnice między płciami... Bez skutku. Muszę dodać, że zachowanie to ma miejsce raczej tylko w przedszkolu, w domu bacznie obserwuję córkę i nie zauważyłam podobnego zachowania. Proszę o radę, wskazówkę... Jestem mocno zaniepokojona tym zachowaniem. Muszę także dodać, że kiedy zwróciłam córce uwagę w domu w związku z zachowaniem, była zaskoczona informacją, że ja o tym wiem. Córka jest dzieckiem bardzo lubianym, bystrym, nie sprawiającym większych problemów wychowawczych.

Magdalena
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


skoro sytuacja ma miejsce tylko w czasie odpoczynku w przedszkolu, prawdopodobnie nie jest to problem o dużym nasileniu. Proszę spróbować w uzgodnieniu z wychowawczyniami wprowadzić jakąś aktywność zastępczą, która odwróci uwagę dziewczynki. Może to być np. zadanie polegające na policzeniu wzorków na dywanie, znalezieniu szczegółów na obrazku itp. Dowolność zadania jest duża, byle dziecko miało zaangażowaną głowę. Być może w ten sposób po kilku tygodniach problem się skończy sam.


Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: masturbacja dziecięca

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
15 powodów dlaczego kochamy Święta jeszcze bardziej, kiedy mamy dzieci

15 powodów dlaczego kochamy Święta jeszcze bardziej, kiedy mamy dzieci

Kiedy na świat przychodzą dzieci wszystko się zmienia, zwłaszcza podczas magicznego okresu jakim są Święta Bożego Narodzenia.  

Ciekawostki na Czasie

Najpopularniejsze dziecięce imiona

Najpopularniejsze dziecięce imiona

Postanowiliśmy prześledzić, które imiona były w tym roku nadawane dzieciom szczególnie często i jak się to zmieniało względem lat poprzednich.  

Nowinki

Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Drugi rok życia to czas dużych zmian w rozwoju dziecka. Z nieporadnego maleństwa wyłania się coraz bardziej samodzielny człowiek.  
Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Języki obce, taniec, karate, basen, plastyka. To tylko namiastka ofert zajęć pozalekcyjnych, na które uczęszczają uczniowie. Aby rozwinąć...  
15 powodów dlaczego dzieci kochają Święta

15 powodów dlaczego dzieci kochają Święta

Wbrew pozorom dzieci nie kochają Świąt jedynie za prezenty, które przynosi Mikołaj. Dla maluchów powodów, za które kocha się Święta jest dużo więcej i wiele z nich nie jest oczywistych.  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018