Kraków

Porady naszych Ekspertów

Pobudzenie seksualne dziecka

Witam,

moja córka ma obecnie 5 i pół roku, wieczorami, również w ciągu dnia, "ściska nogi" jak to nazywam. Mocno ściska uda i porusza nogami ocierając się w kroczu i w ten sposób pobudza się. Czasem wydaje przy tym dźwięki. Jak sama mówi lubi to robić, bo to przyjemne w "sisi". Bywa, że w ciągu tygodnia robi to z 5 razy. Nie przeszkadza jej, że ktoś inny jest w pokoju. Nie wiem czy to normalne, by dziecko w tym wieku już się interesowało takimi sprawami, czy lepiej udać się z nią do specjalisty.

Rozmawiałam z córką, by przestała lub przynajmniej ograniczała się, ale to daje efekt na krótko. Wiem, że krzyczeć nie można, bo nic to nie pomoże. Nie pamiętam, od kiedy córka zaczęła tak robić, ale trwa to bardzo długo, lecz teraz jest to bardzo nasilone. Bardzo proszę o podpowiedź czy to normalne zachowanie.

Pati
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Odpowiedź:

Dzień dobry,


masturbowanie się przez małe dzieci może mieć rozmaite przyczyny. Rzeczywiście krzyczenie może tylko pogorszyć sprawę i wpędzić dziecko w poczucie winy, które może mieć skutki nawet w dorosłości. Zamiast tego lepiej delikatnie przekierowywać uwagę dziecka poprzez zainteresowanie go czymś innym. To oczywiście doraźne rozwiązanie. Tego rodzaju zachowania seksualne u dzieci bywają uzasadnione rozwojowo i wszystkie typowo rozwijające się dzieci zwykle między 4 a 5 rokiem życia interesują się narządami płciowymi i eksperymentują. Natomiast nie wszystkie dzieci manifestują takie zachowania publicznie. Jeśli tego rodzaju objawy są nasilone u dziecka do stopnia, który utrudnia rodzinne czy społeczne życie, warto zasięgnąć bezpośredniej porady seksuologa dziecięcego.


Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: masturbacja dziecięca

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)