Wrocław

Porady naszych Ekspertów

Poznawanie siebie przez 7-latkę

Witam,

od pewnego czasu zauważyłam, że moja 7-letnia córka się dotyka, tzn. "onanizuje się". Robi to u siebie w pokoju, ale też gdy kąpie się z młodszą, 11-miesięczną córką. Robi to praktycznie jak tylko zrobi wszystkie obowiązki domowe, przed telewizorem oglądając bajkę czy film. Nie wiem, jak mam reagować i czy reagować. Nieswojo czuję się, gdy to widzę, ale nie wiem jak mamy z mężem reagować. Proszę o podpowiedź jak mam się odnaleźć w tej sytuacji, czy to normalne i czy powinnam zareagować?

Nadia
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Odpowiedź:

Dzień dobry,


zachowania opisane przez Panią zdarzają się u kilkuletnich dzieci i nie stanowią przekroczenia normy rozwojowej. Człowiek od urodzenia jest istotą płciową, inaczej mówiąc - seksualną, choć oczywiście w przypadku dzieci nie ma to takiego znaczenia jak u dorosłych. Jednakże w ramach okresu rozwojowego pojawia się etap związany z zaciekawieniem, poznawaniem własnego ciała. Wiąże się to z zachowaniami takimi jak u Państwa córeczki.


Czasami dzieci w ten sposób rozładowują emocje lub zmęczenie. Dopóki sprawa ma charakter subtelny, nie należy jej demonizować, a na pewno w żaden sposób dziecka karać lub wyśmiewać. Jeżeli jednak sprawy nabierają charakteru publicznego, stają się - jak sama Pani o tym pisze - krępujące dla otoczenia, należy z dzieckiem delikatnie porozmawiać o tym, że nie robi nic złego, ale że takie zachowania nie są przyjęte publicznie wśród ludzi.


Jeśli nie czują się Państwo gotowi do takiej rozmowy z córeczką, warto wcześniej wybrać się na wizytę do dobrego psychologa dziecięcego (sami rodzice, bez córeczki), który dokładnie powie Państwu jak z małą porozmawiać.


Życzę powodzenia i pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: masturbacja dziecięca

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)