aUnicorn Academy, czyli przyjaźń we wszystkich możliwych kolorach

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Histeria u 9-latki

Dzień dobry,

jestem mamą bardzo żywej 9-latki, u której od pół roku nastąpiła zmiana zachowania. Pojawiły się histerie obawiające się a to płaczem na przemian z wybuchami śmiechu. Czy takie zachowania mieszczą się w normach rozwojowych i jak na nie reagować? Zachowania powyższe występują, gdy córka jest zmęczona po szkole.

Adrianna
mgr Tomasz Galewski - Psycholog, psychoterapeuta

mgr Tomasz Galewski

Psycholog, psychoterapeuta

Odpowiedź:

Dzień Dobry, Pani Adrianno!


Sposób w jaki Pani opisała zachowanie swojej córki jest zbyt ogólnikowy i nie pozwala na to, aby udzielić Pani szczegółowych wskazówek w rodzaju instrukcji postępowania na okoliczność takich zachowań. Proponuję więc skonsultować się z psychologiem. On zapewne pokieruje Panią i zapewne uzyska Pani od niego bardziej szczegółowe i tym samym bardziej użyteczne dla Pani, i dla córki, zalecenia.

 

Tym nie mniej chciałbym zwrócić Pani uwagę na to, że zgłaszane przez Panią objawy mogą wskazywać na objawy depresji dziecięcej. Co nie oznacza, że Pani córka ma depresję. Stąd też moja sugestia aby skonsultować się z psychologiem.


Udając się na spotkanie proszę przemyśleć sobie następujące kwestie. A mianowicie: 1) czy takie zachowanie córki wiąże się z jakimiś niepowodzeniami w szkole (relacje z rówieśnikami, trudności w uzyskiwaniu satysfakcjonujących dla córki wyników w nauce), 2) proszę również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób córka mówi o sobie, 3) czy jest z siebie zadowolona.


Byłoby dobrze, gdyby porozmawiała Pani z nauczycielami. Proszę spytać go o to, czy Pani córka nie jest, bądź była, w jakikolwiek sposób odrzucona przez "bliską" jej koleżankę; czy nie była zawstydzona na forum klasy lub grupy rówieśniczej uzyskanym wynikiem w nauce.

 

Życzę powodzenia
Tomasz Galewski

Zobacz inne porady w tematyce: problemy emocjonalne, histeria, depresja dziecięca

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)