Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Mam dwuletniego synka i głowę pełną wątpliwości...

Witam,

mam dwuletniego synka i głowę pełną wątpliwości o słuszność swojego postępowania. Przechodzimy właśnie okres dość intensywnego buntu i napady histerii, wymuszenia, płacz trwający nawet godzinę są u nas na porządku dziennym. Wiem, że te zachowania kiedyś w końcu miną, ale przyznam, że jest to dość męczący czas dla nas i bardzo chcielibyśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przejść przez ten okres jak najłagodniej. Wiadomo, że najlepiej od razu zapobiegać wybuchom złości, ale właściwie co robić, jak postępować, gdy już dojdzie do tego napadu szału u synka? Zewsząd słyszę dobre rady, często ze sobą sprzeczne, stąd właśnie mętlik w głowie. Jedni twierdzą "nie ustępuj, bo ci na głowę wejdzie za jakiś czas", "wychowasz terrorystę", "musi mieć jasno stawiane granice". Inni z kolei przestrzegają przed długotrwałym płaczem źle wpływającym na psychikę dziecka, poczucie jego bezpieczeństwa i relacje z rodzicem. Dużo słyszy się ostatnio o rodzicielstwie bliskości, ale też wiele osób "zaleca" twarde zasady wychowywania. Którą drogę wybrać? Jak każda matka chcę najlepiej dla swojego dziecka. Posłuchać "dobrych ciotek" i wyjść z pokoju, kiedy kolejny raz maluch domaga się czegoś zakazanego przeraźliwym wrzaskiem i zostawić w samotności żeby się wypłakał? To nie leży w mojej naturze, po prostu tak nie potrafię. Ale czy ustępstwem nie zrobię mu jeszcze większej krzywdy? Według mnie można czasem odstąpić od sztywnych reguł, a zakazywanie czegoś jedynie w myśl zasady "nie będzie tak jak ty chcesz, ja tu rządzę" jest trochę niedorzeczne. A może jednak się mylę? Nie chcę czuć się jak "treser", ale też martwię się, żeby nie wprowadzić dezorientacji u synka, raz na daną rzecz przyzwalając, a innym razem już nie. Proszę o rady, bo zwariuję.

Magdalena
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


oczywiście, że zasady i ich konsekwentne stosowanie są bardzo ważne. We wszystkim tym sprawdza się jednak przede wszystkim zasada złotego środka. Proszę podążać za swoją intuicją. Są dni, kiedy uda się wszystko. Są jednak i takie, kiedy godzinny płacz dziecka nie będzie wnosił nic poza Pani frustracją i jego poczuciem niezrozumienia. Wychowanie dziecka to czujne balansowanie na linie i decydowanie, co wybrać, by utrzymać równowagę, a dziecko przeprowadzić bezpiecznie na stabilny ląd. Zasady najlepiej wdraża się i egzekwuje na spokojnie. Sytuację gwałtownej histerii temu wcale nie służą. Wówczas należy skupić się na wyciszeniu dziecka.


Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, bunt dwulatka

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Ciekawostki na Czasie

Najpopularniejsze dziecięce imiona

Najpopularniejsze dziecięce imiona

Postanowiliśmy prześledzić, które imiona były w tym roku nadawane dzieciom szczególnie często i jak się to zmieniało względem lat poprzednich.  

Nowinki

A ja chcę być pewny siebie

A ja chcę być pewny siebie

Konsekwentną pewność siebie, powinna być adekwatna wtedy niesie za sobą szereg korzyści  
Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Ruch odgrywa niezwykle istotną rolę w przebiegu harmonijnego rozwoju każdego dziecka.  
15 powodów dlaczego dzieci kochają Święta

15 powodów dlaczego dzieci kochają Święta

Wbrew pozorom dzieci nie kochają Świąt jedynie za prezenty, które przynosi Mikołaj. Dla maluchów powodów, za które kocha się Święta jest dużo więcej i wiele z nich nie jest oczywistych.  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018