Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Dziwne tiki u 5-letniej córki

Witam,

mam 5-letnią córkę. Wcześniej wychowywałem ja sam, ale po próbie odebrania matce opieki, sąd dał jej opiekę, bo jest Norweżką i jest u siebie. Odkąd córka zaczęła mieszkać u mamy, zauważalne są zmiany. Dziś, gdy córka jest u mnie, zauważyłem dziwne tiki: macha głową cały czas w prawą stronę. Nie wiem jak to odebrać, ale zaczynam się martwić o córkę. Dziękuję serdecznie i czekam na odpowiedź.

Krzysztof
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Odpowiedź:

Dzień dobry,


Pana córeczka jest jeszcze bardzo mała, a w jej życiu nastąpiły poważne zmiany. Dla małej życie w dwóch domach jest trudne. Naturalną konsekwencją jest to, że organizm się broni i wytwarza mechanizmy, które pomagają dziecku rozładować napięcie. Nie zawsze takie mechanizmy są konstruktywne.


Podejrzewam, że tiki, które się pojawiły u Pana córeczki mogą mieć właśnie podłoże psychogenne. Chciałabym móc powiedzieć Panu, że to minie, ale moim obowiązkiem jest raczej uprzedzić, że należy uważnie obserwować, czy nie będą się pojawiać dodatkowe objawy, takie jak np. obgryzanie paznokci, moczenie się, inne tiki.


Podstawowym zadaniem dla Pana jest zapewnienie jej maksymalnego poczucia bezpieczeństwa, miłości i akceptacji. To zadanie dla obojga rodziców, ale nie wiem, na ile racjonalna współpraca między Panem i mamą dziewczynki jest możliwa. W czasie pobytu u Pana proszę dbać o stały rytm dnia, czytelne zasady i wspólne rytuały, takie jak np. wieczorne czytanie bajki na dobranoc czy poranne przytulanki.


Jeżeli będzie Pan obserwował, że pojawiają się dodatkowe objawy nerwicowe, proszę poszukać wsparcia psychologicznego. Jeżeli utrzyma się ten jeden, wyselekcjonowany objaw machania głową, proszę skonsultować się z neurologiem.


Serdecznie życzę Panu powodzenia
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: tiki nerwowe

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)