Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czy to już mutyzm wybiórczy?

Witam,

moja córka chodzi od 4 miesięcy do przedszkola. Ma prawie 4 lata. Nie choruje, ma bardzo wysoką frekwencję w przedszkolu. Dobrze się rozwija, mówi od ukończenia 1,5 roku. W domu jest pogodna, rozgadana, pomysłowa i inteligentna. W przedszkolu pięknie angażuje się we wszystkie prace, chętnie wykonuje zadania, nawiązuje kontakt wzrokowy, uśmiecha się, kiwa głową, ale nie mówi. Nie używa słów! Panie wychowawczynie prosiły o kontakt z psychologiem. Sama jestem pedagogiem, ale pierwszy raz, szukając rozwiązania problemu córki, spotkałam się z hasłem mutyzmu. Córka nie odzywa się do obcych i do członków rodziny, których nie widuje często. Potrafi rozmawiać ze mną lub mężem w obecności osób obcych (w sklepie). W przedszkolu rozmawia ze mną, jeśli myśli, że nikogo nie ma, w obecności innych nauczycielek. Czy zaleca Pani wizytę u psychologa czy psychiatry?
Proszę o radę.

Aleksandra
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aleksandro, 

 

przyczyną mutyzmu wybiórczego (dziecko nie komunikuje się werbalnie w niektórych sytuacjach społecznych) są czynniki natury psychologicznej. O tym, czy rzeczywiście jest to mutyzm, czy inny problem, może orzec jedynie specjalista. Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się z Córeczką do psychologa w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia terapii. 

 

Pozdrawiam 

Katarzyna

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, mutyzm

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć