Kraków

Porady naszych Ekspertów

Masturbacja dziecięca

Witam,

zauważyłam od pewnego czasu specyficzne zachowaniu u syna. Chłopiec
obecnie ma 19 miesięcy, ale gdy miał rok zaczął pokładać się na podłodze i wykonywać ruchy pupą, zawsze przy tym trzyma jakiś przedmiot, ale potrafi tak leżeć i bez niczego. Na początku był przy tym cały spocony, teraz już tylko wykonuje te ruchy. Zdarza się to bardzo często w ciągu dnia. Mówimy dziecku, że ma wstać, że ma tego nie robić. Wtedy zaczyna płakać. Obecnie w pokoju ma rozłożony domek i teraz tam w ukryciu wykonuje te ruchy. Co robić? Nie da rady ciągle odwracać od tego jego uwagę, bo za chwilę i tak się położy. To już trwa pół roku, boimy się, że im później tym gorzej go od tego odzwyczaić. Bardzo proszę o poradę.

Sylwia
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

masturbacja dziecięca jest zachowaniem typowym dla dzieci w wieku młodszym - wiąże się głównie z ciekawością i potrzebą poznawania własnego ciała.
Jeżeli jednak zachowania związane z masturbacją stają się zbyt nasilone lub występują zbyt często, to dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.
Powody takiej sytuacji mogą być bardzo różne, np. wystąpienie traumatycznej sytuacji, zwiększony poziom stresu, trudna sytuacja rodzinna.
Radzę więc udać się z wizytą do psychologa dziecięcego lub seksuologa dziecięcego, żeby zapobiec nasileniu się tych zachowań.
Z psychologiem dziecięcym można umówić się w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej (wizyta bezpłatna), w poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (wizyta bezpłatna na NFZ)  lub w poradni prywatnej (wizyta płatna).

Z poważaniem,
Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: masturbacja dziecięca, poznawanie ciała

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)