Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czy pozostawić 6-latka w I klasie?

Witam serdecznie,

mam 6-letniego syna (ur. 15.10.2009), który we wrześniu rozpoczął naukę w I klasie. O zgrozo, zaczął w domu krzyczeć, jest bardzo pobudzony, agresywny... a zaraz potem - aniołek. Nauka idzie mu bardzo wolno, ale program dla 6-latka to jakaś pomyłka. W październiku pisanie ze słuchu, obecnie wyrazy z "ó". Na lekcjach nie potrafi wysiedzieć w ławce, przeszkadza czasem nauczycielom, nie nadąża przepisywać z tablicy, łatwo się rozprasza... Długo by wymieniać. Posiada wiedzę i umiejętności z innych dziedzin, ale na tym etapie edukacji to na nikim nie robi wrażenia. Proszę tylko utwierdzić mnie w moim przekonaniu, które w pełni świadomie każe mi pozostawić syna dla jego dobra w I klasie.

Pozdrawiam,
Monika, mama Jasia
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Moniko,

 

proszę wytłumaczyć Jasiowi, że ponieważ dopiero w październiku będzie miał 7 lat, to lepiej wtedy rozpoczynać naukę. Nie sądzę, by oponował skoro doświadcza takich trudności. Program realizowany w klasie pierwszej dla sześciolatków jest przygotowany dla rok starszych uczniów.

Do ćwiczeń polecam:

  1.  "Kocham się uczyć - odwracamy obrazki" - www.we.pl.
  2.  "Grafopercepcja" i "Analiza i syteza wzrokowa" A. Bala (www.arson.pl). Być może przydatne będą też inne zeszyty z tej serii.
  3.  "Układanki lewopółkulowe" - www.centrummetodykrakowskiej.pl.
  4.  "Myślę, czytam, rysuję " cz.3 A. Bala (www.arson.pl).

Wszystkie polecane ćwiczenia stymulują linearne, sekwencyjne umiejętności bazowe do nauki czytania i pisania. Powinna Pani także rozpocząć naukę czytania sylabami ("Kocham czytać" - www.we.pl).

 

Serdecznie  pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: nauka mówienia, nauka pisania, agresja, problemy z nauką

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

ja , mialam podobny problem , syn rozpoczął szkołę jako 6 latek , kompletnie sobie nie radził a do tego bardzo przeszkadzał na lekcjACH , RÓWNIEŻ pisałam do Pani Cieszyńskiej czy syna zostawić w klasie 1 , zrobiłam to i to była właściwa decyzja:) obecnie syn chodzi do klasy 2 i radzi sobie świetnie ......

dodany: 2017-01-25 13:18:11, przez: ewa


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Warto zobaczyć