Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Brak mowy u dwulatka

Dzień dobry,

jestem mamą chłopca w wieku 2 lat i 4 miesięcy, od jakiegoś czasu zaczęłam się martwić o brak mowy u niego. To znaczy on mówi, ale we "własnym języku", a teraz zaczyna trochę powtarzać w języku angielskim - zapomniałam dodać, że mieszkamy w Irlandii i tu się urodził. Faktem jest, że syn większość bajek ogląda po angielsku ale w domu rozmawiamy po polsku. Ogólnie jest bardzo grzecznym i kochanym dzieckiem, uwielbia się przytulać i jest bardzo radosny i uśmiechnięty. Dużo czytałam o autyzmie i byliśmy u psychologa. Pani powiedziała, że trudno stwierdzić, bo niektóre zachowania są niepokojące ale sporo wyklucza autyzm. Syn lubi klocki ale najczęściej buduje z nich wieże (co podobno jest dobrym znakiem), poza tym lubi ciuchcie i auta. Zachowania, które mnie martwią to to, że nie chce powtarzać po mnie, właściwie nie pokazuje paluszkiem jak coś chce. Mam wrażenie, że jego rozwój jest opóźniony w porównaniu do rówieśników, a nauka czegoś nowego przychodzi trudno. Proszę o jakąś podpowiedź, bo czuję się bezradna zwłaszcza tu, w Irlandii.

Dziękuję i pozdrawiam.
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

diagnoza jest ważna, ale bez względu jaka ona będzie, nie należy czekać z pracą nad językiem; brak mowy (czy "własny język") u dwulatka to wystarczający powód, by niezwłocznie rozpocząć terapię. W Irlandii pracuje certyfikowany terapeuta Metody Krakowskiej, p. Ewelina Pochowska, kontakt do Niej znajduje się na stronie: www.logopeda-cork.org.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: nauka mówienia, metoda krakowska, emigracja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć