Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problemy ze snem 9-miesięcznego dziecka od urodzenia

Witam,
moja córeczka kończy niedługo 9 miesięcy. Od urodzenia ma problemy ze snem. Już jako noworodek potrafiła bardzo mało spać w ciągu dnia. Noce też były ciężkie, bo przez kilka miesięcy (po trudnym usypianiu) spała od 21:00 do 2:00, a potem była ciągła męczarnia z jej przebudzaniem, kwileniem i płaczem do rana. Mała miała problemy z brzuszkiem do 5 miesiąca, ale nie wyglądało to na typowe kolki. Niestety od początku była wymagającym uwagi dzieckiem i dużo czasu spędzała na rękach, choćby przez ten brzuszek. Dostawała debridat, sab simplex, kropelki z biogai. Jest na mleku modyfikowanym. Wprowadziłam codzienne rytuały zwłaszcza przed nocnym spaniem, ale to niewiele pomaga. Mała zasypia tylko na rękach i co chwilę budzi się w nocy. Z tego wszystkiego już nie wiem, czy potrafi przespać noc bez jedzenia czy go bezwzględnie potrzebuje i nadal ją w nocy karmię - średnio co 4 godziny, czasem rzadziej. Raz wypije więcej, raz mniej, a bywają noce, że nad ranem praktycznie wcale nie chce jeść. Smoczka potrzebuje do zaśnięcia - w ciągu dnia w ogóle go nie chce. Niewiele też bierze samodzielnie do buzi, ani jedzenia, ani butelki czy kubeczka, ani zabawek - nawet, kiedy swędzą ją dziąsła. Neurolog i pediatrzy stwierdzili, że rozwija się prawidłowo, ale nikt nie zlecił jakichś bardziej szczegółowych badań. Bardzo długo jej się ulewało. Od czasu do czasu zauważamy z mężem u niej nieświeży oddech. Zastanawiamy się czy małej dodatkowo nie wybudza fakt, że nie przewraca się w łóżeczku, gdy chce zmienić pozycję. Jedyny obrót to z boku na plecy, ale na bok musimy położyć ją sami. W ciągu dnia sypia mniej więcej 2 razy, przy czym najczęściej po pół godziny się budzi i trzeba ją na rękach jeszcze utulić, bo nadal jest zmęczona i chce spać. Próbowaliśmy jednej drzemki - ale to dla niej za mało. Zdarzało się (rzadko), że przesypiała od 3 - 5 godzin w nocy ciągiem. Ma dwa ząbki. Uczenie jej zasypiania w łóżeczku kończy się okropnym płaczem, który prawie doprowadza ją do wymiotów. Mieszkamy z teściami i niestety w takich sytuacjach w domu jest bardzo nerwowo. Już nie wiem, gdzie szukać pomocy i jak sobie poradzić. Z problemem, który trwa od urodzenia... Dodam, że ciążę zniosłam idealnie.

Lidka

Problemy ze snem są u dzieci częste i w zdecydowanej większości są jedynie wynikiem drobnych błędów, które pogłębiane doprowadzają do wyrobienia złych nawyków. Jednak myślę, że opisana sytuacja wymaga nieco głębszej analizy. Pewne objawy, takie jak: widoczne zmęczenie, niepokój, tzw. dziecko wymagające uwagi, zapach z ust, oraz stały charakter problemu sugerują, że córce coś przeszkadza, że istnieje konkretny czynnik zaburzający sen . Uważam, że wskazane byłoby wykonanie podstawowych badań, w tym min.: morfologii, stężenia jonów we krwi, badania ogólnego moczu i USG jamy brzusznej. Wyniki najprawdopodobniej będą prawidłowe, w końcu dotychczas lekarze nie stwierdzali żadnych patologii, ale ich ocena pozwoli uspokoić Panią, co jest niezmiernie ważne w "uzdrawianiu" sytuacji. Jeżeli trudności w obracaniu się występują również w dzień, należy rozważyć celowość ponownej kontroli neurologicznej. Jednak za najbardziej prawdopodobną przyczynę kłopotów uważam dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – podrażnienie przełyku, objawiające się zgagą, która może być wynikiem alergii, lub utrzymującego się refluksu żołądkowo-przełykowego. Dlatego zasięgając rady lekarza prowadzącego, proponuję rozważyć zastosowanie diety eliminacyjnej (o ile istnieją podstawy by podejrzewać alergię) i przede wszystkim, chociażby na próbę, wprowadzenie leków obniżających kwaśność soku żołądkowego (jeżeli się nie mylę, to po tygodniu stosowania powinna być poprawa). Mam nadzieję, że moje rady przydadzą się, a Pani córka zyska komfort zasypiania, pozostanie wówczas jedynie skorygować nawyki związane z usypianiem i snem. Życzę spokojnych nocy.

 

Pozdrawiam,
Grzegorz Wasążnik


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć