Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Nagły bunt grzecznej dotychczas 5-latki

Witam,
Mam pytanie gdyż nie wiem już jak sobie radzić. Mamy dwoje dzieci: niespełna 5-letnią dziewczynkę i niespełna 2-letniego chłopca. Córka Maja była bardzo grzecznym dzieckiem, nawet po urodzeniu syna, nie była o niego zazdrosna, starałam się wszystko robić tak, aby nie czuła się gorsza, albo mniej kochana. Jednak od dłuższego czasu zachowanie córki całkiem się zmieniło, stała się pyskata i niegrzeczna. Ja starałam się być cierpliwa najpierw tłumaczyłam, powtarzałam sto razy. Mąż jak to mężczyzna mówił raz i się go słuchała, ale mi nic nie pomagało. Gdy mi zabrakło cierpliwości zaczęłam krzyczeć, ale to również nic nie daje. Nie wiem co zrobić, najgorsze jest to, że ten bunt jest inny, córka nie dostaje ataków histerii, nie rzuca się na ziemie, nic z tych rzeczy. Ale za nic się nie słucha, gdy ja mówię, że czegoś nie dostatnie za kare słyszę "dostanę i koniec", "nie to nie - sama sobie wezmę". Robi się coraz bardziej pyskata i to też odnosi się do jej kontaktów z bratem, nie chce się z nim bawić, bo on jest "mały i nic nie potrafi", a wszystkie zabawki według niej są jej. Proszę o poradę co zrobić i jak reagować gdy sprzeciwia się bratu. Dziękuję.

Anna
mgr Maria Ziółkowska - psycholog dziecięcy, specjalista ds. autyzmu

mgr Maria Ziółkowska

psycholog dziecięcy, specjalista ds. autyzmu

Odpowiedź:

Witam,
Myślę, że zachowanie córeczki może być spowodowane zazdrością o synka. Początkowo synek miał zupełnie niż ona potrzeby teraz powoli się one zbliżają. Taka reakcja jest możliwa. W takich sytuacjach ważne, aby popracować nad waszą relacją. Z  tak małym dzieckiem najlepiej robić to poprzez wspólną zabawę. Byłoby najlepiej, gdyby udało się Pani znaleźć czas tylko dla córeczki. Myślę, że warto o to zadbać teraz. Dodatkowo bardzo ważne, żeby córka nie doświadczała braku konsekwencji. 

 

Pozdrawiam 
Maria Ziółkowska

 

Zobacz inne porady w tematyce: nieposłuszeństwo, wychowanie, rodzeństwo

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)