Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problemy w przedszkolu

Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Syn od dwóch tygodni zaczął uczęszczać do przedszkola, znosi to bardzo dzielnie. Czasami protestuje przed samym wyjściem, że chce zostać w domu i się bawić, ale daje się namówić na wyjście (twierdzi, że w domu jest więcej zabawek i woli zostać w domu).
Problemem jest to, że syn w przedszkolu nie chce się bawić. Nie tylko z innymi dziećmi, ale i sam. Syn jest wielkim fanem dinozaurów i początkowo zabierał ze sobą kilka figurek i trochę bawił własnymi zabawkami. Dzisiaj większość dnia przesiedział z boku, powiedział mi, że się nie bawił tylko czekał na tatusia.
Bardzo nas niepokoi, to że syn spędza cały czas z boku. Jest dzieckiem wrażliwym, ale raczej nie nieśmiałym. Nie wiemy na ile wpływ na jego zachowanie ma jego zainteresowanie mezozaurami. Czasami potrafi cały dzień udawać dinozaura, martwi nas, że dzieci mogą nie rozumieć jego zachowania i się go bać. Prosimy o rade jak pomóc synowi zgrać się z grupą.

Wioletta
mgr Katarzyna Osak - psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

mgr Katarzyna Osak

psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

Odpowiedź:

Pani Wioletto,
W tej sytuacji warto poprosić o pomoc Panie nauczycielki z grupy syna. Przy odrobinie chęci powinno udać im się zaaranżować zabawy, które będą dla syna atrakcyjne (np. z wykorzystaniem jego ulubionych dinozaurów).
Trzeba znaleźć drogę do integracji z innymi dziećmi.
Pani ze swojej strony może spróbować zaaranżować spotkanie z 1-2 kolegami z grupy syna poza przedszkolem. 
Takie bliższe poznanie części dzieci może ułatwić wejście w grupę.
Gdyby problemy utrzymywały się, a synek zupełnie nie uczestniczył w życiu grupy, proszę poprosić o wsparcie psychologa z przedszkola, poprosić o wejście do grupy i poobserwowanie synka.

 

Pozdrawiam
Katarzyna Osak

 

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, kontakt z rówieśnikami, zabawa

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)