aa
aUnicorn Academy, czyli przyjaźń we wszystkich możliwych kolorach

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mutyzm wybiórczy

Witam!
Moja wnuczka ma 4,5 roku. Ładnie mówi, ma bardzo bogate słownictwo i jest mądrym spostrzegawczym dzieckiem. Jednak ma olbrzymie problemy emocjonalne w kontaktach z dziećmi i z dorosłymi. Chodzi 1,5 roku do przedszkola i nie odzywa się do dzieci i większości wychowawczyń. Obserwuje wszystko siedząc na ławeczce i do domu przynosi zachowania dzieci. Nie uczestniczy w zabawach i w nauce. W domu ma przyjaciół z sąsiedztwa i z nimi normalnie się bawi i rozmawia. Kiedy szła do przedszkola powiedziała, że ma jedną przyjaciółkę (o rok starszą sąsiadkę) i w przedszkolu nie będzie bawić się z dziećmi i tak trwa ten stan już 1,5 roku. Bardzo często na wejściu do przedszkola rozgrywają się drastyczne sceny, wpierw długie pożegnanie, a później histeria, płacz i krzyk, że nie chce tam zostać. Zostaje na siłę i nawet nie narzeka później. Niestety nie chce sama jeść i jest karmiona, ale chętnie je. W ubiegłym roku we wrześniu po przerwie wakacyjnej poszła do przedszkola i nawet zaczęła rozmawiać z dziećmi, ale niestety jej rodzice mieli 2-miesięczny kontrakt zagraniczny i na początku października wyjechali całą rodziną. Kiedy wrócili w grudniu wnuczka znowu przestała rozmawiać z dziećmi.
Ostatnio w przedszkolu zaprzyjaźniła się z trójką dzieci, bawi się z nimi, niestety bez słów. Dzieci ją lubią, garną się do niej i tolerują jej milczenie. Kiedy się odezwie to dziwią się, że ona mówi.
Do obcych ludzi nie odzywa się, ale też często nie rozmawia ze znajomymi, a słów powitania nie wymawia. Ma bardzo dobry kontakt z siostrą, młodszą o 2,5 roku. Jest związana też z rodziną przy czym poza rodzicami najbardziej ze mną, bo często przebywam z wnuczkami. Z naszych obserwacji wynika, że najspokojniejsza jest ze mną. Bardzo żal mi mojej wnuczki, bo widzę jak straszne emocje przeżywa w kontaktach z ludźmi i zdaję sobie sprawę, że potrzebuje pomocy psychologa.
Proszę o informacje czy kontakt z logopedą jest w tym przypadku wskazany i będzie pomocny? Czy jej przypadek można zakwalifikować jako mutyzm wybiórczy?
Dziękuję.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Urszula
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Urszulo,

W Pani opisie niepokoją mnie zachowania manipulacyjne (wymuszone karmienie). Nie wiem, czy takie zachowania pojawiają się także wobec rodziców, lub rodzeństwa. Z pewnością Wnuczka nie potrzebuje logopedy, ale terapeuty. Radzę skorzystać z diagnozy dr Marty Korendo w Krakowie, która jest specjalistką od tego typu zaburzeń. 


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Może po prostu nie lubi przedszkola? Czemu od razu zakładacie choroby takie jak mutyzm wybiórczy? przecież każdy człowiek jest inny.

dodany: 2015-03-12 14:19:20, przez: jola


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)