a

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Płacz w szkole przy rozstaniu z rodzicem

Witam serdecznie,
Moja 8-letnia córka o rok wcześniej poszła do szkoły, chętnie tam chodzi i dobrze uczy się. Jednakże za każdym razem, kiedy przychodzi czas rozstania, córka reaguje płaczem. Z rozmowy z nauczycielką dowiedziałam się, że po kilku minutach uspakaja się. Czasem bywa jednak, że skarży się Pani na bóle głowy i pod koniec zajęć popłakuje. Za każdym razem, kiedy czekam na nią po zakończonych lekcjach - reaguje dużą radością i biegnie do mnie.
Dodam także, że płaczem reaguje nawet wtedy, kiedy zostawiam ją u jej dobrej koleżanki z klasy, np. gdy zaproszona jest na urodzinki.
Z rozmowy z córką dowiedziałam się, iż tęskni za mną i nie chce mnie zostawiać - stąd ten płacz. Bardzo chciałabym pomóc dziecku w przezwyciężeniu tych lęków i rozwoju emocjonalnym, jednakże sama nie wiem jak. Bardzo proszę o szybką pomoc.

Iwona
mgr Katarzyna Osak - psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

mgr Katarzyna Osak

psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

Odpowiedź:

Witam,
Niestety nie ma sposobu na to, aby córeczka przestała płakać. Ważne, że 
smutek jest krótkotrwały i nie ogranicza jej późniejszego zachowania. 
Niektórym dzieciom trudniej jest przyjąć rozłąkę z rodzicem. Proszę 
zastanowić się, czy córeczka nie miała jakiś traumatycznych doznań 
związanych z rozstaniem z Panią. Czy wcześniej uczęszczała do 
przedszkola? Czy jest to jej pierwsze doświadczenie rozstania z Panią na 
kilka godzin. Ważne, żeby Pani zachowywała spokój. Zawsze informowała 
córeczkę, kiedy będzie odebrana i kto po nią przyjdzie. Można do 
kieszonki włożyć jej zdjęcie mamy lub jakąś małą maskotkę pocieszkę. 
Rozwój każdego dziecka jest indywidualny. Być może córeczka potrzebuje 
trochę więcej czasu na przyzwyczajenie się do tej sytuacji.

Pozdrawiam 

Katarzyna Osak
Zobacz inne porady w tematyce: płacz, rozłąka, szkoła

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)