a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zapłakana czterolatka

Witam serdecznie.
Jestem mamą czteroletniej Julki. Po trzyletnim urlopie wychowawczym zapisałam dziecko do przedszkola. Córka codziennie płakała (zwłaszcza rano, ale nie tylko). Trwało to 7 mc. Później sytuacja stopniowo się poprawiała. W związku z tym, iż przedszkole jest dostępne dla dzieci przez 12 mc Julii wakacje trwały tylko 2 tyg., więc przerwa też nie była znaczna. Od września sytuacja znów jest taka jak rok temu. Zauważyłam, że córka odstaje od dzieci. Jest cicha, wystraszona, bardzo cicho mówi, nie potrafi, a może raczej nie sygnalizuje swoich potrzeb (np. picie ). Julia od kiedy poszła do przedszkola na wszystko reaguje płaczem (w domu też): zgubienie kolczyka, zalanie spodni czy nawet nie podanie właściwej książki powoduje u niej płacz. Nie wiem jak do niej dotrzeć. Proszę, wyjaśniam i nic nie pomaga. Niekiedy myślę, że to już nie minie. Za rok córka zmieni otoczenie. Jestem przerażona tym co się może dziać w szkole, skoro do tej pory nie przyzwyczaiła się do roli przedszkolaka.
Pozdrawiam i proszę o poradę.
Gosia
mgr Katarzyna Osak - psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

mgr Katarzyna Osak

psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

Odpowiedź:

Witam,
Córeczka przechodzi okres adaptacji. U tak małego dziecka przerwa nawet 
2 tygodniowa powoduje, że emocje związane z rozstaniem z mamą są tak 
samo silne jak w trakcie pierwszego miesiąca pobytu w przedszkolu. 
Adaptacja może przedłużyć się nawet do trzech miesięcy. Proszę podpytać 
Panie w przedszkolu jak córeczka się czuje w grupie, być może w 
przedszkolu dzieje się coś niepokojącego. Warto sprawdzić, rozmawiać też 
z córeczką o tym co się dzieje. Jeśli córeczka jest tak wystraszone, że 
nie może nawet poprosić o picie to na pewno nie czuje się komfortowo. 
Jeśli jest Pani zaniepokojona rozwojem dziecka warto udać się do 
psychologa.

Pozdrawiam

Katarzyna Osak

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, adaptacja, płacz

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)