Wrocław

Bolonia we Wrocławiu, czyli najlepsi ilustratorzy na świecie na wystawie w Polsce

Bolonia we Wrocławiu, czyli najlepsi ilustratorzy na świecie na wystawie w Polsce

W kwietniu 2016 roku podczas Targów Książki dla Dzieci w Bolonii odbyła się jubileuszowa wystawa ilustracji Artyści i arcydzieła ilustracji, prezentująca pięćdziesiąt prac na pięćdziesięciolecie istnienia konkursu. Można sobie wyobrazić, jakie perły sztuki ilustratorskiej dla dzieci muszą się na nią składać. Festiwal Literatury dla Dzieci przygotował nie lada gratkę. Wcale nie trzeba sobie niczego wyobrażać! Targi Książki dla Dzieci w Bolonii, które są oficjalnym partnerem festiwalu, udostępniają tę jubileuszową wystawę polskim miłośnikom sztuki, książki dla dzieci, literatury i ilustracji. Dzięki staraniom organizatorów wystawa przyjedzie do Wrocławia i będzie można wszystkie te arcydzieła obejrzeć na własne oczy.


Targi Książki dla Dzieci w Bolonii to największe wydarzenie na świecie w dziedzinie literatury dla młodych czytelników. Co roku podczas nich odbywają się dwa prestiżowe konkursy: Bologna Ragazzi Award, w którym oceniane są książki, oraz konkurs dla ilustratorów. Na ten drugi swoje prace może wysłać każdy artysta. Co roku spływa około trzech tysięcy zgłoszeń. Spośród nich jury złożone ze specjalistów w dziedzinie książki dla dzieci wybiera kilkadziesiąt prac, które tworzą Wystawę Ilustracji prezentowaną podczas targów. Znalezienie się w gronie wybranych prac jest bardzo dużym wyróżnieniem dla artystów – zarówno dla tych uznanych i sławnych, jak i dla początkujących, dla których konkurs może być początkiem kariery.

 


Pięćdziesiąt ilustracji pięćdziesięciu ilustratorów z pięćdziesięciu lat istnienia wystawy ilustracji na największych targach książki dla dzieci – tego nie można przegapić!


Warto wspomnieć choćby, jakich nazwisk można się spodziewać. Nie sposób wyróżnić kilku spośród nich, bo i tak jest to już crème de la crème. Na wystawie będą obecni artyści z całego chyba świata, a raczej ich prace: Francesco Tullio-Altan, Eric Carle, Patrick Couratin, Helme Heine, Emanuele Luzzati, David Macaulay, Iela Mari, Bruno Munari, Ralph Steadman, Štěpan Zavřel, Jean-Louis Besson, Quentin Blake, Stasys Eidrigevičius, Monique Felix, Robert Ingpen, Roberto Innocenti, Dušan Kallay, David McKee, Tony Ross, Lisbeth Zwerger, Jean Claverie, Klaus Ensikat, Georges Lemoine, Yan Nascimbene, Kvĕta Pacovska, Chris Raschka, Alfonso Ruano, J. Otto Seibold, Max Velthuijs, Piero Ventura, Beatrice Alemagna, Arnal Ballester, Eric Battut, Chiara Carrer, Svjetlan Junaković, Taro Miura, Fabian Negrin, Bente Olesen Nystro, Vladimir Radunsky, Shaun Tan, Ofra Amit, Bernardo Carvalho, Maja Celija, Mara Cerri, Philip Giordano, Anne Herbauts, Suzy Lee, Nooshin Safakhoo, Alessandro Sanna, Klaas Verplancke.


Czy znacie te nazwiska? Z pewnością nie wszystkie, a prawdopodobnie nawet większości nie. Nic dziwnego – sporo tych artystów nie publikowało niestety w Polsce. Tym bardziej warto wykorzystać okazję do kontaktu ze światowej klasy ilustracją dla dzieci. Na pewno jednak rozpoznacie choćby autorów kultowej książki o bardzo głodnej gąsienicy czy słoniu w kratkę, ilustratora przepięknej wersji Pinokia wydanej w Polsce kilka lat temu czy ilustratorkę uznanych za bardzo awangardowe ilustracji do Czerwonego Kapturka albo artystę, którzy stworzył fantastyczną serię o pracujących pojazdach. Jest też dobrze u nas znany twórca plakatów oraz artysta nagrodzony Oscarem… Dobrze będzie zobaczyć znane i lubiane dzieła, ale najbardziej ekscytująca jest możliwość obejrzenia prac, o których istnieniu nie mamy pojęcia.

 


Jedna z laureatek wystawy, Kvĕta Pacovska, jasno wyłożyła, czemu ilustracja to taka ważna sprawa: Książka obrazkowa to pierwsza galeria sztuki, jaką odwiedza dziecko. Wystawa Artyści i arcydzieła ilustracji będzie okazją do kontaktu z naprawdę wielką sztuką tworzoną specjalnie dla dzieci.


Prace wybrane podczas konkursów w Bolonii będą po raz pierwszy  prezentowane w Polsce. Co roku wystawa po zakończeniu targów odwiedza Japonię, ale nigdy jeszcze nie zawitała do naszego kraju. Tym bardziej należy się cieszyć, że dostaniemy od razu możliwość oglądania najlepszych prac w pigułce.

 

 

Organizatorom Festiwalu Literatury dla Dzieci ogromnie zależy na popularyzacji literatury i sztuki dla dzieci, dlatego każdy będzie miał możliwość obejrzenia wystawy bezpłatnie. Wystarczy przyjechać do Wrocławia, do Muzeum Pana Tadeusza. Wystawa rozpocznie się 31 maja i potrwa do 30 czerwca.

 

Autor tekstu:

Joanna Adamska

 


 

Już 31. maja start wystawy, a z tej okazji wiele niespodzianek dla małych i dużych pasjonatów literatury i sztuki!


Miejsce:

  • Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Godzina:

  • 18:00

Rezerwacja:

Wstęp wolny

 

 

1/6
1/6
2/6
2/6
3/6
3/6
4/6
4/6
5/6
5/6
6/6
6/6

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć