Wrocławskie Nadodrze pełne jest niespodzianek. Tych architektonicznych i tych kulturalno – edukacyjnych. Nie dziwi więc widok zrewitalizowanego budynku poprzemysłowego z 1888 roku, który znajduje się na podwórku przy ul. Dubois 33 – 35a. Raczej zachwyca. Zwłaszcza miłośników industrialnych przestrzeni.
Dawna pralnia i farbiarnia stała się domem Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin”, który aktywuje trzy pokolenia mieszkańców Wrocławia. Każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie. Liczne szkolenia i warsztaty pomagają rozwijać kompetencje zawodowe i kulturalne pod okiem specjalistów z różnych dziedzin, ucząc marketingu, przedsiębiorczości i promocji. Działalność kulturalna przyciąga artystów, projektantów i rzemieślników, a także młodych designerów, uzupełniając edukację o wystawy, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów i kulturalne debaty.
Dla tych, którzy przykładają dużą wagę do samorozwoju CRZ prowadzi warsztaty i szkolenia w profesjonalnych salach Centrum. Uczestnicy mają do dyspozycji pracownię rzemiosła artystycznego i sztuki, salę ekspozycyjną, pracownię fotograficzną, aulę – salę widowiskową z reżyserką i foyer, pracownię komputerową oraz salę szkoleniową.
Nie brakuje również atrakcji, dla tych, którzy w mojej branży są najważniejsi – dzieci. W grudniu zakończył się, trwający od czerwca 2015 roku, bezpłatny projekt „Kids Design Space”. Podczas niezwykłych spotkań i warsztatów z zawodowymi ilustratorami, architektami, projektantami, ceramikami oraz rzemieślnikami milusińscy wcielali się w role designerów i tworzyli koncepcję przedmiotu użytkowego.
W styczniu ruszył nowy cykl zajęć kreatywnych „Bawim – Bawim” dla maluchów i ich rodziców. Spotkania przeprowadzane są w formie zabawy związanej z aktywnością plastyczną i sensoryczną. Śmiechu przy dużo, a radość dziecka najważniejsza. Wiadomo.
Kto nie lubi mieć urodzin? Tak, my dorośli, zwłaszcza gdy już dawno skończyliśmy osiemnaście lat. Nasze pociechy natomiast nie ominą, dobrowolnie, takiej okazji do świętowania. „Krzywy Komin” ma do zaoferowania kilka scenariuszy zajęć dostosowanych do zainteresowań dziecka. Do wyboru: „Mali Architekci”, „Malarstwo wielkoformatowe”, „Mali Kucharze”, „Mali Ceramicy”, „Urządzamy dom”, „Urodzinowa przygoda”. Przyznam, że sama chętnie wzięłabym udział w takiej imprezie.
Znacie wrocławski projekt „Szkoła w mieście”? Jest to program artystyczno - edukacyjny współfinansowany przez wrocławski Wydział Edukacji, do którego „Krzywy Komin” dołączył w tym roku już po raz kolejny. W programie: „Szkolna wyprawka” - decoupage dla dzieci, „Budujemy miasto” - zajęcia architektoniczne, „My się gliny nie boimy” - zajęcia ceramiczne z Magdaleną Trochą, „Kartonowe meble” – warsztaty prawie stolarskie z Aleksandrą Omiotek, „Zdobienie porcelany” z Teresą Milewicz i „Geozabawa” z Moniką Burdką.
Oprócz tego, jak zwykle, sezonowo ferie i półkolonie tematyczne z masą atrakcji i artystycznych uniesień oraz cały pakiet szkoleń dla aktywnych mam.
No i jak tu nie kochać „Krzywego Komina”? Nie da się. Przynajmniej platonicznie. Choć oczywiście lepiej kochać prawdziwie z wszystkimi dobrodziejstwami inwentarza.
Miejsce: CRZ "Krzywy Komin"
ul. Dubois 33 – 35a
Wrocław
Zdjęcia: krzywykomin.pl
Pracownia rzemiosła artystycznego i sztuki
Sala ekspozycyjna
Pracownia fotograficzna
Aula - sala widowiskowa z reżyserką i foyer
Pracownia komputerowa
Sala szkoleniowa
Warsztaty w ramach "Kids Design Space"