Wrocław » Wiadomości lokalne » „Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalek

„Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalekpowiększ

„Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalek

Patronat CzasDzieci.pl

„Noc bez księżyca” to najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek przygotowany na otwarcie 3 Przeglądu Teatru Nowego dla Dzieci. To było rzeczywiście otwarcie, otwarcie nowej jakości w spektaklach dla dzieci.

 

Zapraszani do WTL czytamy: „Gdy zapada noc, robi się ciemno. Bardzo ciemno. Chyba, że świeci księżyc. Ale on nie zawsze świeci. Czasem go nie ma na niebie. Gdzie wtedy jest i co porabia?” Otóż drogi widzu, ów księżyc ćwiczy „moonwalk” do piosenki Michaela Jacksona i ma się dobrze w czasie, gdy szuka go mała dziewczynka, a wraz z nią jej zabawki. Odwiedzają oni różne światy, stając się ich częścią. Są więc ryby, złodzieje, nocne ptactwo czy radośni muzykanci. To wszystko reżyser ,Maćko Prusak pokazuje nam bez słowa, którego brak ma wpłynąć na naszą wyobraźnię. I chyba tak się dzieje, bo z sali co chwila słychać dziecięcy głos, próbujący ustalić kim są bohaterowie. Również scenografia Mirka Kaczmarka nie ogranicza naszego poszukiwania księżyca. Wielki pokój, w którym pojawiają się kolejne postacie, z symbolicznymi rekwizytami, zmuszają widza do odgadywania kolejnych scen. To ciągłe oczekiwanie kto się za chwilę pojawi i czym nas zaskoczy jest wielkim walorem przedstawienia.

 

„Noc bez księżyca” to spektakl bez słów, choć mój sześciolatek usłyszał ich wiele. To spektakl bez przepychu scenograficznego, choć monstrualne zwierzęta pojawiające się na scenie, zapadają dzieciom w pamięci. To w końcu spektakl bez muzyki charakterystycznej dla przedstawień dziecięcych, a nowoczesne brzmienie spójne jest z całością. Tu duży ukłon dla Patrycji Hewczyńskiej i Marcina Kowalskiego przede wszystkim za odwagę, by zaserwować tak nieteatralne dźwięki, tak młodym widzom.


Kiedy więc zaczynamy domyślać się gdzie jest księżyc i  gdy okazuje się, że zamiast w pokoju jesteśmy poza nim z tłumem zaspanych ludzi, przychodzi finał przedstawienia. Jak klamra powraca „Thiller” Jacksona, w rytm którego ręce same rwą się do oklasków. Ja tym razem największe wysłałam w stronę Patrycji Łaciny-Miarki i Marka Tatko, którzy szczególnie urzekli mnie swoją grą aktorską. Ta pierwsza znów udowodniła, że jej możliwości wokalne są olbrzymie. M. Prusak miał w sobie sporo odwagi wybierając taką formę dla swojego przedstawienia. „Podprowadził” on widza pod scenę, zmuszając, by resztę odkrył sam. Dlatego wg mnie jest to opowieść dla dzieci, które mimo młodego wieku są już bywalcami teatralnymi. Nie proponowałabym rozpoczynać edukacji teatralnej od tego spektaklu i zastanowiłabym się czy nie zmienić kategorii wiekowej z 4+ na 6+. Jedno jest pewne, poprzeczka została wysoko postawiona, nie tylko dla oglądających, ale dla twórców kolejnych przedstawień.


Istnieje ryzyko, że „Noc…” bardziej spodoba się dorosłym niż dzieciom. Ale czy to minus? Dla mnie osobiście, nie. Dlaczego to ja zawsze muszę być osobą towarzyszącą dla swojej pociechy? Choć raz to ona może mi towarzyszyć, nie tylko w przedstawieniu ale w budzeniu się we mnie dziecka.

 

Joanna Klima mama Stasia


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Poetyckie "Drzewo" wyrosło we Wrocławskim Teatrze... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Poetyckie "Drzewo" wyrosło we Wrocławskim Teatrze Lalek

Poetyckie "Drzewo" wyrosło we Wrocławskim Teatrze Lalek

Dzieci 3 - 5 lat
Bo kto z rodziców cytuje dziś Janczarskiego czy Szelrburg-Zarembinę? No właśnie! Jeśli tęsknicie za takim klimatem musicie zobaczyć ?Drzewo?, najnowszy spektakl WTL, w reżyserii Bartosza Kurowskiego, dedykowany widzowi w wieku przedszkolnym. więcej »
Aż nuda się uda. Przestrzeń dedykowana nudzeniu się

Aż nuda się uda. Przestrzeń dedykowana nudzeniu się

Czy nuda może być interesująca? Zapraszamy do wyjątkowej przestrzeni dedykowanej nudzeniu się w galerii Dizajn BWA Wrocław. więcej »
Alicja w Krainie Muzycznej Magii

Alicja w Krainie Muzycznej Magii

Multimedialny spektakl muzyczny dla dzieci w wieku 5-12 lat. Akcja rozgrywa się na scenie i równolegle na kinowym ekranie. Jest to w połowie film, a w połowie tradycyjna sztuka teatralna. więcej »
Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli FUNNY BALLS SHOW

Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli FUNNY BALLS SHOW

Rodzice doskonale wiedzą, że dmuchany balonik wywoła uśmiech na buzi każdego dziecka! A jaka będzie reakcja maluchów, gdy w jednej chwili zobaczą setki, a nawet tysiącebalonów we wszystkich kolorach tęczy? Balonolandia to zaczarowana kraina, w której wszystko może się zdarzyć! więcej »
Biedronka i Czarny Kot zapraszają młodych Wrocławian do Wroclavii

Biedronka i Czarny Kot zapraszają młodych Wrocławian do Wroclavii

Dzieci od 13 lat
Już w weekend 15-16 września (sobota, niedziela), w ramach relaksu po pierwszych dniach w szkołach i przedszkolach, najmłodsi goście Wroclavii będą mogli wziąć udział w grach i zabawach z postaciami z popularnego serialu.Advertisement więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"
Patronat CzasDzieci.pl

6. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

Dzieci od 2 roku
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" po raz szósty będzie bawił, wzruszał i edukował. więcej »
Międzynarodowa Konferencja Wyszehradzka #muzealniaki
Patronat CzasDzieci.pl

Międzynarodowa Konferencja Wyszehradzka #muzealniaki

Dzieci do 3 roku
Wydarzenia dla rodzin z dziećmi od 0 do 3 lat w ramach Międzynarodowej Konferencji Wyszehradzkiej #muzealniaki ? muzeum nie tylko dla dużych! więcej »
"Sztuka jest naturalną działalnością nawet najmniejszych ludzi"

"Sztuka jest naturalną działalnością nawet najmniejszych ludzi"

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży w regionie. W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od ?najnajów? (0-3 lat) po nastolatków. więcej »
TEATR MAŁEGO WIDZA. Cztery pory roku

TEATR MAŁEGO WIDZA. Cztery pory roku

Czyli o tym jak zielone rajstopy oczarowały 9latka. więcej »
Odd i Luna, czyli Lisa Aisato we Wrocławskim Teatrze Lalek

Odd i Luna, czyli Lisa Aisato we Wrocławskim Teatrze Lalek

Ona ma 7 lat i inny niż wszyscy kolor skóry, On też jest 7-latkiem a jego głowa jest wielka i krucha jak jajko. Ona najbardziej lubi samotność w domu i zajadanie cukierków a On, chowa się w szkolnej toalecie przed rówieśnikami i żyje pod kloszem, który stworzyła mu mama. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli...  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019