Wrocław

Wychowanie z filmem: dlaczego dzieci lubią się bać? w Kinie Nowe Horyzonty

Wychowanie z filmem: dlaczego dzieci lubią się bać? w Kinie Nowe Horyzonty

Czy ja się lubię bać? Nie. Będąc dzieckiem chyba troszkę lubiłam, ale teraz już nie! Zdecydowanie. Czy dzieci lubią się bać? Myślą, że tak. Ale też tylko troszeczkę. Ten strach pozwala  dzieciom poznać rzeczywistość, oswajać ją i poznać też siebie.

 

Boimy się zazwyczaj tego co dla nas nieznane, nieodkryte. To nas przeraża, ale jednocześnie pociąga.


Ze Stasiem i Manią spędziliśmy sobotnie przedpołudnie w kinie, bojąc się - no może tylko troszeczkę. Bojąc się i ucząc. Wzięliśmy udział w warsztatach Wychowanie z filmem: dlaczego dzieci lubią się bać?
Świetny sposób ma wspólny czas. Rodzice i dzieci razem obejrzeli film Nocturna. To opowieść o chłopcu, który bał się ciemności , przyjaźnił się z gwiazdami i zaprzyjaźnił się ze Stróżem Kotów. Pokonał swój strach i zyskał nowych przyjaciół.


Mania w kilku momentach wskoczyła mi na kolana, ale gdy zapytałam ją czy naprawdę było strasznie - odpowiedziała, że nie.
   

Po filmie dzieci ruszyły na zajęcia plastyczne, oswajać potworki, a rodzice wzięli udział w warsztatach o strachach dziecięcych. Popracowaliśmy, jako rodzice, w grupach, wykonaliśmy kilka zadań, nawet się trochę pobawiliśmy. Mogliśmy poznać źródła dziecięcych lęków i kilka sposobów na ich oswajanie.


Wzięłam dla siebie jedno zadanie: żeby zadawać dziecku pytania, wtedy gdy mówi, że się boi. Żeby uczyć dzieci opisywać własne uczucia, emocje, lęki, właśnie poprzez zadawanie mu pytań: a jak wygląda ten potwór, gdzie go widziałaś? Jakie ma oczy?

 

Gdy dziecko nam opowie o swoim lęku czy konkretnym potworze - zawsze możemy go udomowić, poznać, narysować. Gdy potworowi narysowanemu przez dziecko, dorysujemy śmieszny nos i krzywe nogi, to już nie będzie taki straszny. Gdy dorysujemy kolorową broszkę lub szalik w kropki na pewno będzie weselszy.


Dzieci wróciły z pomysłowymi potworkami zrobionymi z różnym podręcznych przedmiotów. Zadowolone, uśmiechnięte.

 

Myślę, że takie "boję się" jest dla nas rodziców szczególnym sygnałem, że nasze dziecko potrzebuje naszej uwagi. Towarzyszmy zatem naszym dzieciom w poznawaniu, oswajaniu i pokonywaniu ich strachów.

 

Joanna Mirecka

 

organizator: Kino Nowe Horyzonty; Wrocław

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć