Wrocław

Pustynne maluchy we wrocławskim Zoo

Pustynne maluchy we wrocławskim Zoo

9 młodych żółwi znajduje się na zapleczu, gdzie pozostaną aż trochę podrosną, jednak każdy zwiedzający może podziwiać ich rodziców w budynku terrarium.
Zaraz po opuszczeniu jajka maluchy ważyło po około 30 gram i mierzyły 4,5 cm długości. Dorosłe samce tego gatunku mogą osiągnąć nawet 80 cm oraz wagę 100 kg. Samice dorastają do 50 ‑ 60 cm i ważą od 30 do 60 kilogramów. Jednak to i tak niewiele w porównaniu do rekordzisty, którym u żółwi pustynnych był samiec mierzący 106 cm i ważący 225 kg!


Żółwie pustynne w środowisku naturalnym kopią bardzo długie tunele, osiągające nawet 15 metrów długości. Pomagają im w tym masywne przednie kończyny. Tunele służą do ochrony przed skrajnymi temperaturami, jakie występują na pustyniach. Żółwie chłodzą się w nich w dzień, a ogrzewają w nocy. W jednym tunelu może przebywać nawet kilkadziesiąt osobników naraz. W takim tłoku nierzadko dochodzi do zwady. Walczą ze sobą przeważnie samce. Dlatego też natura wyposażyła je w specjalny wyrostek na przodzie pancerza, który żółwie wykorzystują w czasie potyczek.


W ogrodzie zwierzęta te dostają do jedzenia trawę i zioła, a w  środowisku naturalnym zjadają głównie suche trawy. W skrajnych przypadkach nie pogardzą jednak padliną ani owadami. Zdarza się, że spożywają także kości padłych zwierząt.
Rodzicami naszych maluchów są 12-letni samiec Czester, który został podarowany ogrodowi przez osobę prywatną, i 20-letnia samica, nazywana przez opiekunów Pustek. Takie imię to efekt tego, że do 4 roku życia bardzo ciężko jest określić płeć tych zwierząt. Przez długi czas była więc ona uważana za osobnika męskiego.


Maluchy są bardzo aktywne i ruchliwe. Dokładnie eksplorują pomieszczenia, w których przebywają, a gdy opiekunowie podają im ich ulubiony pokarm – trawę, wręcz pędzą do karmnika.

 

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć