Wrocław

Ogród Staromiejski w centrum Wrocławia

Ogród Staromiejski w centrum Wrocławia

Kiedy przed dwoma laty wybierałam się na urlop z dziećmi w okolice Trójmiasta, przeglądałam przewodniki i internet w poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji o sprawdzonych, czyli bezpiecznych placach zabaw. Znalezienie ich nie należało do łatwych, stąd znając nieco Wrocław i okolice postanowiłam podpowiedzieć rodzicom, wypoczywającym tego lata w stolicy Dolnego Śląska, gdzie blisko centrum mogą wybrać się na plac zabaw.

Proponuję okolice Teatru Lalek, a dokładniej Ogród Staromiejski. Znajduje się on blisko rynku i można na spokojnie wybrać się tam spacerkiem. Sama niedawno kolejny raz odwiedziłam to miejsce z moimi pociechami (lat 4 i 7) i przekonana jestem, że można odpocząć tu nieco od zgiełku miasta.

Sam Ogród Staromiejski znajduje się tuż przy Wrocławskim Teatrze Lalek, a zatem wizytę w tym miejscu można połączyć z obejrzeniem jednego ze spektakli. Repertuar znajduje się także przed wejściem na słupie niedaleko wejścia. W okolicy znajduje się także kryta pływalnia, Mediateka, biblioteka, Opera.

Odwiedzając ów Ogród, warto wejść bramą główną (tuż przy Teatrze Lalek), bowiem już tutaj czekają na dzieci nie lada atrakcje – oryginalna fontanna z krasnalami, zwanymi Krasnalami Wodnymi. Jest ich tu kilka i każdy ma oryginalne imię. Mieszka tu bowiem: Puszczający Stateczki, Karmiący Ptaki, Ogrodnik, Aktor, Parasolnik, Wierzbownik i Zbierający Wodę.

Sam Ogród, choć mały, stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek. Niedaleko wejścia znajduje się fontanna, przy której można przysiąść na chwilę na jednej z kamiennych ławek. Dzieciom zapewne spodoba się figurka chłopca z łabędziem, a dorosłym – piękne barwne klomby wokół.
Na terenie Ogrodu w wielu miejscach , także w cieniu drzew, znajdują się drewniane ławki. Wielu jednak wybiera siedzenie bądź leżenie na trawie. Co kto woli …  Jest także woliera z egzotycznymi ptakami … Dla każdego coś się znajdzie.

Główną jednak atrakcją dla najmłodszych będzie zapewne śliczny, nowoczesny i bezpieczny plac zabaw wypełniony bujakami, domkiem do wspinania się dla mniejszych dzieci , zestawem sprawnościowym dla starszych dzieci, piaskownicą itp. Cały plac jest ogrodzony, w środku i na zewnątrz stoją ławki, na których mogą odpocząć pilnujący swych pociech opiekunowie.

Oryginalny kształt placu zabaw (elipsa) oraz gumowe podłoże w biało-czarną szachownicę robią wrażenie. Moje pociechy uwielbiają tu przychodzić.

Można trochę pogrzebać łopatką w piasku, pobujać się na bujaczkach, powspinać tu i ówdzie, zjechać po rurze, pokręcić itp.

Czasem jest tu tłoczno, ale różnie bywa. Byłam tu także w lipcowe przedpołudnie i plac zabaw świecił pustkami. WARTO tu zajrzeć i spędzić kilka chwil ze swą pociechą.

Tuż obok kolejna atrakcja – karuzela z konikami i gondolami stylizowana na XIX w. karuzela w stylu francuskim. Kiedyś obsługiwał ją pan ubrany w elegancki frak i melonik. Teraz obsługa równie miła, a cena za przejazd – bardzo przystępna (jedyne 2 zł od osoby!). Można także zakupić u pana małą lub dużą watę cukrową. Jak ktoś bardziej zgłodnieje, przy wejściu niedaleko letniej sceny Teatru Lalek dwa wozy oferują naleśniki i lody.

Nie pozostaje zatem nic innego jak wybrać się całą rodziną w ów uroczy zakątek w centrum Wrocławia.

WSTĘP WOLNY!!!

Godziny otwarcia:

Od kwietnia do końca października: 10 – 20

Zakaz wprowadzania psów!

 

Karina Hanisz

 

 

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć