Wrocław

FIRLEJ DZIECIOM: Spektakl w języku fonicznym i Polskim Języku Migowym

FIRLEJ DZIECIOM: Spektakl w języku fonicznym i Polskim Języku Migowym

FIRLEJ DZIECIOM zaprasza 14 maja na spektakl oparty na baśniach z różnych stron świata i opowieściach prawdziwych… No, prawie prawdziwych. Dla małych, ale też dużych, dla słyszących i niesłyszących, bo stworzony od podstaw w dwóch językach polskich: fonicznym i Polskim Języku Migowym.

 

Aktorzy opowiedzą Wam o tym, jak pewien mały Żółw zaprzyjaźnił się z małym Wroną. O chłopcu, który czuł się nieważny, ale miał potężną moc. I o pewnym Marudzie, który nigdzie nie mógł znaleźć szczęścia. Powędrujecie przez Wielką Powódź, przez step, na którym śpiewa Wiatr, przez świat, w którym szczęściu trudno zapobiec. Artyści opowiadać i śpiewać będą w dwóch językach polskich – tym mówionym oraz migowym (PJM).

 

MIGAWKI to pionierski projekt, w którym twórcy od lat łączą światy: opowiadania, ruchu i teatru; Głuchych i słyszących; twórców kultury i pedagogów; lokalny i uniwersalny. Zbierają historie słyszących i g/Głuchych i bazując na głębokiej wiedzy antropologicznej, teatralnej i choreograficznej oraz doświadczeniu związanym z różnymi elementami kultury, łączą je z baśniami i opowieściami z różnych stron świata i opowiadają w dwóch językach polskich.

MIGAWKI są inicjatywą, dzięki której realnie spotykają się słyszący i g/Głusi, a także ludzie działający w różnych sektorach – sztuki, edukacji, animacji kultury, działań z lokalną społecznością. Tworzą spektakle oparte na reinterpretacjach starych baśni, przypowieści i prawdziwych historii. „Migawki – Opowieści z Dwóch Światów” oraz „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce” prezentowane były m.in.: na Wrocławskim Festiwalu Krasnoludków (2019), Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie (2020), Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „Pociąg do Miasta” w Gdyni (2021), OFF-spring Festivalu w Piasecznie (2021) i na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, na którym Madi Rostkowska otrzymała nagrodę specjalną za ekspresyjne przekształcenie języka migowego w ruch sceniczny w spektaklu „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce” (2021). „Opowieści z dwóch światów” zostały w trakcie pandemii zrealizowane w formie cyklu pojedynczych baśni.

Obsada: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Madi Rostkowska

Madi Rostkowska – migający choreograf, pedagog tańca współczesnego, performer, tłumacz Polskiego Języka Migowego, pomysłodawczyni Projektu Migawki łączącego świat ciszy i dźwięku w opowieściach.

Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od lat zajmuje się kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną. Zbiera opowieści, pisze własne i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów snują swoje historie rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

 

Oferta specjalna: spektakl dla grup zorganizowanych

15 maja| godz. 10:00

bilety: 25 zł – dzieci i młodzież, 1 zł – opiekun

Rezerwacje grupowe pod adresem: marta.pyczek@strefakultury.pl

Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Wiek dzieci: 4+

Czas trwania: 60 min

 

https://strefakultury.pl/wydarzenie/firlej-dzieciom-spektakl-migawki-opowiesci-z-dwoch-swiatow/

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć